Podle ředitelky ABS Světlany Ptáčníkové se tímto zpřístupněním rozhodně nezmenšuje odpovědnost badatelů, kteří s archiváliemi budou nakládat. „Musím zdůraznit, že pod souborným názvem Svazky tajných spolupracovníků jsou nejen svazky agentů, rezidentů a dalších, kteří s StB spolupracovali vědomě, ale i svazky důvěrníků a kandidátů tajné spolupráce. A ti podle nálezu Ústavního soudu nepatří mezi vědomé spolupracovníky,“ upozorňuje Ptáčníková. Ani evidence v kategorii „agent“ ovšem automaticky neznamená, že dotyčný ochotně spolupracoval, a dokonce ani to, že vůbec někdy poskytl StB nějakou relevantní informaci. „Pochopitelně byla spousta agentů, kteří spolupracovali dobrovolně a byli velmi výkonní, ale osudy lidí nejsou černobílé,“ vysvětluje Ptáčníková. „K tomu, abychom někoho mohli soudit, musíme znát všechny okolnosti“.
Internetová eBadatelna obsahuje samozřejmě jen část dochovaných svazků. Zatím do ní nebyly vloženy například svazky TS původně archivované v jiných krajích (České Budějovice, Plzeň, Ústí, Hradec Králové, Brno, Ostrava). Ty jsou badatelům – stejně jako všechny další archiválie spravované v ABS – dále přístupné jen při osobní návštěvě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva