ÚSTR pozval do Prahy protestující proti invazi v srpnu 1968

16. 8. 2018 8:17

Ústav pro studium totalitních režimů a Knihovna Václava Havla organizují v Praze setkání lidí, kteří v zemích východního bloku vystoupili proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

ÚSTR pozval do Prahy protestující proti invazi v srpnu 1968
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR
reklama

Maďarská filozofka Ágnes Hellerová, polská dokumentaristka Joanna Helanderová, krymsko-tatarský politik Mustafa Džemilev či tři žijící účastníci protestu z 25. srpna 1968, který se odehrál na Rudém náměstí – Taťána Bajevová, Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov. Všichni tito pozvaní mají jedno společné – v zemích, které se do invaze zapojily, proti ní veřejně protestovali. Za tento odvážný postoj zaplatili vyloučením ze studií či ze zaměstnání, nucenou emigrací, léty vyhnanství, vězení nebo pobytem v psychiatrických klinikách.

Ústav pro studium totalitních režimu od svého vzniku v roce 2008 vyhledává a oceňuje účastníky těchto protestů a každoročně zve v době výročí invaze 1968 jednoho z nich do České republiky. Více o projektu se dozvíte ZDE.

Hosté se zúčastní těchto tří akcí:

Vernisáž výstavy ÚSTR Za vaši a naši svobodu
Kdy:
pondělí 20. srpna od 17 hod.
Kde: Skautský institut, Staroměstské náměstí 4/1, Praha 1
Výstava představí osudy více než dvou desítek protestujících proti invazi. Je sestavena z rozhovorů, fotografií a dokumentů, které historici Ústavu pro studium totalitních režimů a jejich spolupracovníci v průběhu deseti let sesbírali. Anglická mutace výstavy již od dubna putuje po Spojených státech amerických. V srpnu se kromě vernisáže v Praze chystá i otevření ruské verze výstavy v Moskvě. V září bude výstava představena v ukrajinském jazyce v Kyjevě.

Debata v Knihovně Václava Havla
Kdy:
úterý 21. srpna od 19 hod.
Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
Diskutovat budou Ágnes Hellerová, Pavel Litvinov a Mustafa Džemilev. Tématem besedy bude srovnání společenských změn v roce 1968 a 2018, zejména v Maďarsku, USA a na Ukrajině. Moderuje Josef Pazderka. Beseda proběhne v češtině s tlumočením do angličtiny a ruštiny.

Divadelní představení Poledne
Kdy: středa 22. srpna v 19:30
Kde: Divadlo La Fabrika, Komunardů 28, Praha 7
Inscenace Divadla Continuo vychází ze stejnojmenné knihy Natalie Gorbaněvské, jež byla jednou z „osmi statečných“, kteří 25. srpna 1968 zorganizovali pokojnou demonstraci na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Tématem představení je právě protest na Rudém náměstí a následující osudy jeho účastníků. Vstupné 250 Kč

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda navrhuje konec plastových příborů a brček, hoteliéři budou moci požádat o půjčku se státní zárukou

22:13 Vláda navrhuje konec plastových příborů a brček, hoteliéři budou moci požádat o půjčku se státní zárukou

Od července letošního roku se v České republice nebudou moci vyrábět ani se sem dovážet některé plas…