Maďarská filozofka Ágnes Hellerová, polská dokumentaristka Joanna Helanderová, krymsko-tatarský politik Mustafa Džemilev či tři žijící účastníci protestu z 25. srpna 1968, který se odehrál na Rudém náměstí – Taťána Bajevová, Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov. Všichni tito pozvaní mají jedno společné – v zemích, které se do invaze zapojily, proti ní veřejně protestovali. Za tento odvážný postoj zaplatili vyloučením ze studií či ze zaměstnání, nucenou emigrací, léty vyhnanství, vězení nebo pobytem v psychiatrických klinikách.
Ústav pro studium totalitních režimu od svého vzniku v roce 2008 vyhledává a oceňuje účastníky těchto protestů a každoročně zve v době výročí invaze 1968 jednoho z nich do České republiky. Více o projektu se dozvíte ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
srpen 1968 , ÚSTR , výročí , TZ
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
Přesně před rokem se na obrazovkách TV Prima objevil nový dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi…
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024