Maďarská filozofka Ágnes Hellerová, polská dokumentaristka Joanna Helanderová, krymsko-tatarský politik Mustafa Džemilev či tři žijící účastníci protestu z 25. srpna 1968, který se odehrál na Rudém náměstí – Taťána Bajevová, Viktor Fajnberg a Pavel Litvinov. Všichni tito pozvaní mají jedno společné – v zemích, které se do invaze zapojily, proti ní veřejně protestovali. Za tento odvážný postoj zaplatili vyloučením ze studií či ze zaměstnání, nucenou emigrací, léty vyhnanství, vězení nebo pobytem v psychiatrických klinikách.
Ústav pro studium totalitních režimu od svého vzniku v roce 2008 vyhledává a oceňuje účastníky těchto protestů a každoročně zve v době výročí invaze 1968 jednoho z nich do České republiky. Více o projektu se dozvíte ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
srpen 1968 , ÚSTR , výročí , TZ
autor: Tisková zpráva
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
Správa železnic dnes oznámila, že skončil výběr všech odborných poradců pro PPP projekt vysokorychlo…
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu
- 7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II
- 20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
- 16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů