ÚSTR získal z Moskvy záznamy o československých válečných zajatcích

22.09.2017 20:06

Několik tisíc záznamů o Čechoslovácích, kteří prošli systémem GUPVI, získali čeští badatelé z Ruského státního vojenského archivu (RGVA).

ÚSTR získal z Moskvy záznamy o československých válečných zajatcích
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Je to poprvé, kdy Moskva umožnila exportovat tyto informace ze svých archivů mimo území Ruska. Zkratka GUPVI označuje Hlavní správu vojenských zajatců a internovaných. Jde o systém, který fungoval podobně jako u nás známější GULAG, avšak nezávisle na GULAGu, a byl zaměřený na vojáky.

Poznatky o tomto systému a o osudech Čechů a Slováků v SSSR představí 27. září 2017 v Praze ředitel banskobystrického Muzea Slovenského národního povstání Stanislav Mičev. Právě Muzeum SNP po dlouholetém úsilí záznamy z Moskvy získalo, a to ve spolupráci s českým Ústavem pro studium totalitních režimů, slovenským Ústavem paměti národa, občanských sdružením Krásny Spiš a dalšími institucemi i jednotlivci.

Získané záznamy mají podobu naskenovaných kartotéčních lístků. Dají se podle nich zjistit základní údaje o lidech odvlečených do sovětských internačních táborů, a mohou tak mít velký význam pro příbuzné a pozůstalé, kteří dosud osudy svých blízkých nemohli dopátrat.

RGVA je největší úložiště vojensko-historických dokumentů sovětské epochy. Je v něm téměř celá dokumentace Rudé armády (1918–1940) či ozbrojených složek sovětské tajné policie a také historie Bílého hnutí. ÚSTR nově získanými archiváliemi doplní zejména svůj dlouhodobý výzkum GULAGU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krkonošský národní park: (Pra)lesy jsou i v Krkonoších

11:35 Krkonošský národní park: (Pra)lesy jsou i v Krkonoších

Krkonošské lesy pokrývají 80 % celkové rozlohy území národního parku. Jejich druhé složení i prostor…