ÚZSVM: Kadaň získala pozemky po bývalých státních podnicích

21.03.2019 20:16

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Chomutově se podařilo převést pozemky v minulosti vedené v katastru nemovitostí na neznámého vlastníka, jejichž majetkoprávní prověřování bylo velice složité.

ÚZSVM: Kadaň získala pozemky po bývalých státních podnicích
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Jednalo se o pozemky o celkové rozloze 3 191 m2 ležící v katastrálním území Kadaň. Pozemky jsou umístěny v zástavbě panelových domů mezi ulicemi Jungmannova a Komenského. Nachází se na nich veřejná zeleň, příjezdové cesty, parkoviště, silniční těleso místní komunikace a chodníky, o které město Kadaň pečuje. Stavby komunikace, parkoviště a chodníků jsou v majetku města, proto město požádalo o převod těchto pozemků do svého vlastnictví. Pozemky tedy byly do vlastnictví města Kadaň převedeny bezúplatně ve veřejném zájmu s omezujícími podmínkami po dobu deseti let.

Před převodem však byly pozemky v katastru nemovitostí evidovány na neznámého vlastníka. Bylo tedy nejdříve nutné provést majetkoprávní šetření za účelem zjištění skutečného vlastníka. V průběhu šetření vyšlo najevo, že je u jednotlivých parcel jako poslední vlastník uveden například Oblastní komunální podnik v Kadani, bytový sektor, nebo operativní správa Západočeské tiskány, národní podnik Plzeň; Školní statek Kadaň; Uhelné sklady, národní podnik; Okresní ústav národního zdraví v Chomutově nebo Generální investor KNM v Karlových Varech.

Pro získání dalších podkladů musel ÚZSVM oslovit řadu úřadů, například Katastrální pracoviště Chomutov, Státní pozemkový úřad, Národní archiv Praha, Státní oblastní archiv v Litoměřicích, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí, Krajský soud v Plzni, příspěvkovou organizaci Krajská majetková či Státní oblastní archiv v Plzni. Na konci tohoto šetření se zjistilo, že jedná o majetek státu, s nímž nehospodaří žádná organizační složka státu, a proto byly pozemky podle zákona o majetku státu zapsány na ÚZSVM, který je převedl městu. Kadaň převodem získala do vlastnictví nové pozemky v celkové účetní hodnotě 580 379 Kč.

Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM na svých webových stránkách. Obsahuje údaje o 240 tisících nemovitostech, z toho je 230 tisíc pozemků a 8,5 tisíce staveb. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 160 tisíc a přibližně 1 600 právnických osob. Kolem 11 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky. Další informace naleznete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tazatelé ČSÚ budou letos zjišťovat i pracovní úrazy

15:02 Tazatelé ČSÚ budou letos zjišťovat i pracovní úrazy

V průběhu ledna začal další cyklus každoročního Výběrového šetření pracovních sil, které v Česku pro…