ÚZSVM: Po pětatřiceti letech vlastníkem pozemku pod svým rodinným domem

10.12.2018 4:54 odp.

V Hostouni se po 35 letech stali vlastníci domu i vlastníky pozemku, na němž jejich dům stojí. V roce 1983 dům koupili a stavební pozemek zůstal v osobním užívání původního vlastníka. Vlastníci domu požádali Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o pomoc při dohledání současného vlastníka pozemku – dědice, od kterého by mohli stavební pozemek odkoupit a dát do pořádku vlastnické vztahy k nemovitosti.

ÚZSVM: Po pětatřiceti letech vlastníkem pozemku pod svým rodinným domem
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

ÚZSVM šetřením zjistil, že původní  vlastník zemřel v roce 1986 a  v době úmrtí neměl dědice, proto jeho majetek připadl státu. V původním dědickém řízení byl stavební pozemek opomenut a tak byl po shromáždění všech potřebných listin podán návrh na dodatečné projednání dědictví. Na základě usnesení soudu připadl tento majetek státu – do příslušnosti hospodařit ÚZSVM. Tento stavební pozemek poté ÚZSVM za 70 000 Kč prodal žadatelům, kteří jako vlastníci stavby k němu měli zákonné předkupní právo. V současné době tak již je vlastník domu i vlastníkem pozemku, na němž je dům postaven.

Toto šetření provedl ÚZSVM v rámci řešení nedostatečně identifikovaných osob v katastru ve spolupráci s Katastrálním pracovištěm Domažlice, se Státním okresním archivem Domažlice a Okresním soudem v Domažlicích.

Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem – jedná se o nemovitosti, u kterých v katastru nemovitostí není dostatečně určitě uveden jejich vlastník. Zejména to jsou případy, kdy nemovitost vedená v katastru nemovitostí nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví) a dále nemovitosti vlastníků, kteří v katastru nemovitostí uvedeni sice jsou, ale zápis neumožňuje jejich dostatečnou identifikaci.

Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM na svých webových stránkách. Obsahuje údaje o 240 tisících nemovitostech, z toho je 230 tisíc pozemků a 8,5 tisíce staveb. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 160 tisíc a přibližně 1 600 právnických osob. Kolem 11 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky. Další informace naleznete zde.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Restaurování v živém přenosu můžete vidět při prohlídce zámku Vizovice

12:15 Národní památkový ústav: Restaurování v živém přenosu můžete vidět při prohlídce zámku Vizovice

Zajímá vás, jak se restaurují kachlová kamna? Tak určitě neváhejte navštívit reprezentativní okruh v…