„V roce 2015 jsme vlastními zaměstnanci poprvé v historii zmapovali veškeré státní nemovitosti evidované v katastru nemovitostí na státní subjekty. Jednalo se o unikátní projekt, který jsme nazvali Mapa majetku státu. V katastru nemovitostí bylo evidováno přes 1,6 milionu položek na 1 906 státních institucí. Alarmující bylo zjištění, že 1 381 z nich bylo neexistujících, nedohledaných, v konkurzu nebo v likvidaci. Přitom na ně bylo zapsáno přes 25,5 tisíce bezprizorních nemovitostí, které v řadě případů komplikují rozvoj území obcí a krajů. Podrobný soupis nemovitostí byl stěžejním krokem pro zahájení efektivního hospodaření s majetkem státu. Díky Mapě majetku státu se postupně daří redukovat bezprizorní majetek i počet subjektů, na který je zapsaný. Za pouhé dva roky jsme snížili počet nemovitostí zapsaných na zaniklé a nedohledané státní subjekty o více než polovinu, což je obrovský úspěch, protože prošetřování takových případů je mimořádně časově i odborně náročné. Jde o dohledávání například v archivech, pozemkových knihách nebo zemských deskách. Všem zaměstnanců, kteří se na tomto úspěchu podíleli, velice děkuji. Věřím, že zhruba do tří let bychom mohli mít katastr nemovitostí od bezprizorních státních subjektů, které nemají právního nástupce, vyčištěný. Byť tato činnost nepřináší okamžitý fiskální efekt do státního rozpočtu a není vidět na první pohled, jedná se o velice důležitou agendu, kterou značně oceňují zejména obce a kraje. Naše činnost totiž odstraňuje blokace pro jejich další rozvoj. Na pozemcích se správným majitelem je možné například stavět infrastrukturu, cyklostezky nebo čistírny odpadních vod,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
Největšího poklesu zaznamenal ÚZSVM u skupiny subjektů zaniklých a nedohledaných, ve které klesl počet subjektů ve srovnání s rokem 2015 o 511 subjektů (pokles o 39,7 %). Počet nemovitých položek na ně zapsaných pak klesl o 4 884 (53,2 %). ÚZSVM tohoto poklesu dosáhl přepisováním nemovitostí zapsaných na subjekty bez právních nástupců na ÚZSVM a důsledným prověřováním nástupců zaniklých státních institucí, které následně vyzývá k nápravě. ÚZSVM z této skupiny přepsal cca 4 000 nemovitých položek do své příslušnosti hospodaření, zbylá část byla přepsána na ostatní státní instituce. V katastru nemovitostí byl zapsán majetek i na takové kuriozity jako Elektrotechnické závody Julia Fučíka, Svaz požární ochrany ČSSR, Ministerstvo veřejných prací, Federální ministerstvo národní obrany nebo Výzkumný ústav výživy zvířat.
Situace je složitější u subjektů v konkurzu či v likvidaci, kde je řešení případu odvislé od aktivity likvidátora nebo správce konkurzní podstaty. V takových případech se ÚZSVM někdy potýká s problémy, stejně jako v některých případech s rychlostí nástupnických institucí zaniklých subjektů. Vývoj prošetřování nemovitostí ukazují následující grafy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva