ÚZSVM uhájil v loňském roce státu rekordních 354 miliard korun

01.02.2017 17:37

Rekordních 354 miliard korun v loňském roce státu uhájili právní zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v majetkových sporech. Zároveň ÚZSVM v roce 2016 uzavřel historicky nejvyšší počet dohod o převzetí sporů vedených organizačními složkami státu.

ÚZSVM uhájil v loňském roce státu rekordních 354 miliard korun
Foto: ÚZSVM
Popisek: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových
reklama
„V loňském roce jsme státu uhájili rekordních 354 miliard korun“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Požádala jsem ostatní organizační složky státu, aby v soudních sporech využívaly náš úřad a naše kvalifikované právní zástupce a neplatily zbytečné výdaje za drahé externí právní kanceláře. Jsem velmi potěšena, že se nám v této oblasti tolik daří a naši právní zástupci dosahují vynikajících úspěchů,“ dodala Kateřina Arajmu.  
 
ÚZSVM v loňském roce řešil více než 10 tisíc právních jednání. Nejvýznamnějším co do zachráněné částky bylo vítězství právních zástupců ÚZSVM ve sporu o určení pravosti platebních příkazů v hodnotě přes 336 miliard, které se měly týkat poradenství k výstavbě dálnic údajně podepsané někdejším federálním ministrem financí začátkem 90. let. Mezi dalšími výraznými úspěchy ÚZSVM je například uhájení 3,5 miliardy korun před provozovateli fotovoltaických elektráren, 1,3 miliardy korun v soudním sporu se společností TH’ system a.s. nebo jeden ze sporů s Casinem Kartáč, ve kterém právní zástupci ÚZSVM uhájili 567 milionů korun. Zajímavým případem byl také úspěch u odvolacího soudu ve sporu se společností LUKOIL Aviation Czech v celkovém peněžním plnění 27,5 milionu korun. 

ÚZSVM v loňském roce převzal rekordních 1 451 právních jednání od jiných organizačních složek státu. Jedná se o 580 dohod více než v roce 2015, což představuje nárůst o 66,6 %. Oproti roku 2014 došlo k nárůstu dokonce o 1 085 předaných případů, tedy o 296 %. Mezi nejčastěji zastupované úřady patří Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo financí a Státní pozemkový úřad. Majetkoprávní spory ÚZSVM zastupuje vlastními zaměstnanci, eliminuje se tak najímání externích advokátů státní správou.
 
Informace a statistiky o právních jednáních zveřejnil ÚZSVM také v novém informačním materiálu Mapa soudních sporů.
 
Dohodnutá jednání s organizačními složkami státu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Jaderné, vodní a větrné elektrárny si virtuálně prohlédlo téměř 45 tisíc lidí

8:40 ČEZ: Jaderné, vodní a větrné elektrárny si virtuálně prohlédlo téměř 45 tisíc lidí

Celkem 1391 virtuálních prohlídek připravil ČEZ pro zájemce o energetiku během koronavirové pandemie…