ÚZSVM v Uherském Hradišti výrazně snížil počet nemovitostí nedostatečně identifikovaných vlastníků

1. 5. 2018 17:51

Odloučené pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Uherském Hradišti výrazně snížilo počet nemovitostí, zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky. Za uplynulého půl roku pracovníci úřadu vyřešili více než tisíc položek tohoto majetku.

ÚZSVM v Uherském Hradišti výrazně snížil počet nemovitostí nedostatečně identifikovaných vlastníků
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

K 1. 8. 2017 evidovalo uherskohradišťské pracoviště ÚZSVM celkem 20 599 nemovitostí s nedostatečně identifikovaným vlastníkem, z toho bylo 20 390 pozemků a 209 staveb. K 1. 2. 2018 klesl počet těchto nemovitostí už pod hranici dvaceti tisíc – z celkového počtu 19 498 položek je 19 295 pozemků a 203 staveb. Pololetní úbytek představuje 1 101 položek.

Na poklesu se v nemalé míře podílejí i možní dědicové, kteří se z vlastní iniciativy snaží doložit dokumenty opravňující je k vlastnictví majetku. Úřad poskytuje žadatelům potřebné informace o postupu vedoucímu k identifikaci původních vlastníků a dohledání nabývacích titulů. Nejčastěji jde o nasměrování žadatelů, na koho se obrátit a kde je možné dohledat či získat potřebné doklady. ÚZSVM tak aktivně komunikuje převážně s potencionálními dědici, ale i obcemi a zájemci o koupi nemovitostí.

Při dohledávání původních nabývacích titulů pracoviště ÚZSVM také úzce spolupracuje s katastrálním úřadem a okresním archivem.

NIV

Problematika nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí – jedná se o nemovitosti, u kterých v katastru nemovitostí není dostatečně určitě uveden jejich vlastník. Zejména to jsou případy, kdy nemovitost vedená v katastru nemovitostí nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví) a dále nemovitosti vlastníků, kteří v katastru nemovitostí uvedeni sice jsou, ale zápis neumožňuje jejich dostatečnou identifikaci.

Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM na svých webových stránkách. K 1. 2. 2018 obsahuje údaje o 203 tisících nemovitostech, z toho je 197 tisíc pozemků a šest a půl tisíce budov. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 150 tisíc, z toho přibližně 1 100 právnických osob. Kolem 11 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Krátkodobé výluky v provozu tramvají v říjnu 2019 (2. část)

18:38 DPP: Krátkodobé výluky v provozu tramvají v říjnu 2019 (2. část)

Informace o změnách v MHD – krátkodobé výluky v provozu tramvají v říjnu 2019 (2. část od 19. 10. 20…