Univerzita Karlova: První výsledky mimořádného interního auditu Česko-čínského centra

4. 12. 2019 10:08

Rektor UK informoval Akademický senát o prvních výsledcích mimořádného interního auditu Česko-čínského centra.

Univerzita Karlova: První výsledky mimořádného interního auditu Česko-čínského centra
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova
reklama

V účetnictví rektorátu UK nejsou evidovány žádné finanční toky od nebo k velvyslanectví ČLR nebo dalším státním orgánům ČLR. Žádné smluvní ani finanční transakce také nebyly zjištěny ve vztahu ke společnostem založeným akademiky ze Střediska bezpečnostní politiky. To jsou některé z aktuálních závěrů probíhajícího mimořádného interního auditu hospodaření Česko-čínského centra UK, se kterými seznámil členky a členy AS UK rektor Tomáš Zima. Mimořádný audit bude ukončen 31. prosince 2019 a jeho výsledky budou médiím a veřejnosti poskytnuty na počátku roku 2020.

Dalším důležitým poznatkem dosavadního šetření je, že výdaje na pořádání konference Česko-čínského centra (ČČC) v roce 2019 jsou v účetnictví rektorátu UK (RUK) zaneseny dle původních podkladů, které měl RUK k dispozici od výkonného tajemníka ČČC, dr. Miloše Balabána. Není tedy zřejmé, na jaké aktivity spojené s konferencí Česko čínského centra v roce 2019 byly použity prostředky velvyslanectví ČLR, o kterých následně hovořil dr. Miloš Balabán a některá média v souvislosti s pořádáním konferencí ČČC. Univerzita Karlova na základě tohoto nálezu písemně vyzvala jednatele SBP, s.r.o. kteří údajně prostředky za tímto účelem obdrželi, aby poskytli bližší vysvětlení. Výzva byla odeslána dnes.

Audit také konstatoval, že nebyly nalezeny smlouvy s partnery konferencí, kteří se na organizaci a podpoře konferencí dle pracovníků správy ČČC podíleli a byli uvedeni v programu konferencí.

Mimořádný interní audit se vedle výše zmíněných témat také zabývá prověřováním dokladů k letním školám, které ČČC pořádalo. Pracovnice odboru interního auditu a kontroly rektorátu UK však zatím neobdržely od pracovníků správy Česko-čínského centra veškerou dokumentaci, o kterou v této souvislosti žádaly.

Mimořádný interní audit zkoumá hospodaření Česko-čínského centra UK za období 1. leden 2018 – 31. prosinec 2019 s přesahem do let 2016 a 2017, ve kterých nevedl účetnictví ČČC rektorát UK. Audit bude probíhat minimálně do 31. prosince 2019. Výše uvedené informace jsou dílčí závěry mimořádného auditu a kompletní zpráva bude médiím a akademické i široké veřejnosti poskytnuta na počátku roku 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda navrhuje konec plastových příborů a brček, hoteliéři budou moci požádat o půjčku se státní zárukou

22:13 Vláda navrhuje konec plastových příborů a brček, hoteliéři budou moci požádat o půjčku se státní zárukou

Od července letošního roku se v České republice nebudou moci vyrábět ani se sem dovážet některé plas…