Výstava Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně se stala jednou z nejúspěšnějších mezi devadesáti devíti přihlášenými projekty, které do soutěže Gloria musaealis 2017 přihlásilo šedesát dva institucí. Cenu za všechny spolupořadatele výstavy přebíral generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. Ve svém projevu zdůraznil, že výstava je společným dílem Národního technického muzea, Univerzity Karlovy a Národní lékařské knihovny. Podílela se na ní stovka odborníků a zástupců specializovaných oborů z lékařských fakult Univerzity Karlovy, fakultních nemocnic, specializovaných medicínských pracovišť a spolupracujících farmaceutických firem. „Pokud by se sem dostavil celý autorský tým, zaplnil by minimálně polovinu Smetanovy síně,“ uvedl mimo jiné ve své děkovné řeči ředitel Karel Ksandr.
Expozice dokumentuje, jak přístroje a dostupné technologie pomáhají lidem posouvat omezení, která je postihla. Je v ní zachycena historie i současnost protetiky stejně jako možnosti a perspektivy i meze lidského těla. Návštěvníci se na ní seznámí s úspěchy, kterých špičkoví odborníci z oblasti lékařství, elektroniky, kybernetiky, mechaniky, statiky či designu, s využitím nejmodernějších technologií a materiálů v posledních desetiletích dosáhli.
Výstava má dvanáct sekcí se stovkami exponátů prezentující celé spektrum funkčních i estetických náhrad lidského těla, od zubních protéz, přes „umělá srdce“, inzulínové pumpy, přístroje sloužící k dialyzační léčbě, umělé kloubní náhrady až po kompenzátory hlasu. K vidění je třeba sluchadlo Bedřicha Smetany i nejnovější kochleární implantáty, experimentální srdeční čerpadlo zkoušené v 70. letech v Brně i současná „srdce“ HeartMate a HeartWare nebo dřevěné protézy končetin či současné bionické protézy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva