Úřad pro ochranu osobních údajů: EK vydala pokyny k ochraně osobních údajů u aplikací podporujících boj s koronavirovou pandemií

25.04.2020 18:23

Evropská komise vydala v první polovině dubna pokyny k aplikacím podporujícím boj proti pandemii COVID-19 ve vztahu k ochraně údajů. ÚOOÚ nyní uveřejňuje oficiální český překlad.

Úřad pro ochranu osobních údajů: EK vydala pokyny k ochraně osobních údajů u aplikací podporujících boj s koronavirovou pandemií
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ
reklama

V boji proti koronavirové krizi začínají hrát stále významnější úlohu digitální data a technologie. „Mobilní aplikace běžně nainstalované na chytrých telefonech mohou fungovat jako podpora pro zdravotnické orgány na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU při monitorování a zvládání probíhající pandemie COVID-19 a jsou obzvláště důležité při uvolňování opatření k omezení šíření nákazy,“ uvádí Evropská komise.

Samotné užívání těchto technologií však musí být bezpodmínečně spojené s efektivní ochranou osobních dat. „Zásadní je najít řešení, která co nejméně narušují soukromí a která jsou plně v souladu s požadavky na ochranu osobních údajů a soukromí stanovenými v právu Unie. Kromě toho by tyto aplikace měly být deaktivovány nejpozději ve chvíli, kdy bude pandemie prohlášena za zvládnutou. Dále by zabezpečení informací v těchto aplikacích mělo zahrnovat nejmodernější ochranné prvky,“ vysvětluje ve svém dokumentu.

V materiálu byly zohledněny připomínky Evropského sboru pro ochranu osobních údajů, na jehož pokyny k podobným tématům upozornil Úřad ve své včerejší zprávě.

Oficiální český překlad Pokynů Evropské komise k aplikacím podporujícím boj proti pandemii COVID-19 ve vztahu k ochraně údajů naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BAT: Nový MINI přírůstek do rodiny nikotinových alternativ

15:17 BAT: Nový MINI přírůstek do rodiny nikotinových alternativ

Nikotinové sáčky jsou moderní alternativou ke klasickým cigaretám a za velmi krátkou dobu si získaly…