Úřad pro ochranu osobních údajů k centrální evidenci psů

05.04.2021 10:49

Na pořad 87. schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu byl zařazen bod 100: sněmovní tisk 1148, vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, který Úřad posuzoval v rámci meziresortního připomínkového řízení.

Úřad pro ochranu osobních údajů k centrální evidenci psů
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ
reklama

Součástí předlohy novely je návrh zřídit centrální evidenci psů (CEP), jehož správcem má být Státní veterinární správa. CEP v podobě, v jaké je navržen, bude obsahovat nejen údaje o psech, ale především osobní údaje majitelů psů, což se dotkne řádově statisíců fyzických osob.

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16957 lidí

Úřad proto v rámci připomínkového řízení požadoval komplexní přepracování zhodnocení dopadů návrhu na ochranu osobních údajů (DPIA). Rovněž bylo požadováno, aby návrh poskytl – pokud možno – co nejvíc garancí proti zneužití osobních údajů.

Předkladatel připomínce vyhověl a DPIA doplnil (je součástí sněmovního tisku jako příloha č. 2 k důvodové zprávě). K údajům z CEP by měli mít přístup například veterinární lékaři či policie.  Předkladatel rovněž důkladně popsal technický standard, kterým se bude CEP řídit. V souvislosti s provozem CEP nebude vyžadován souhlas se zpracováním osobních údajů, jelikož se jedná o zpracování potřebné ve veřejném zájmu, kde zájem na zásahu do soukromí převažuje nad jeho ochranou. Záruky, které předkladatel stanovil, považuje Úřad za dostatečné, a proto by nemělo docházet ke zneužití osobních údajů.

Kompletní znění návrhu novely zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon) naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: I v době pandemie prokázala ČOI diskriminaci spotřebitele

7:34 Česká obchodní inspekce: I v době pandemie prokázala ČOI diskriminaci spotřebitele

Česká obchodní inspekce v 1. čtvrtletí 2021 kontrolovala, zda nedochází ze strany obchodníků k někte…