Úřad vlády: Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo průmyslu a obchodu

01.02.2023 9:15 | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 31. ledna 2023 uskutečnil svou již desátou bilanční návštěvu. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou hovořil zejména o stavu energetiky v České republice a důsledcích ruské agrese na Ukrajině.

Úřad vlády: Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo průmyslu a obchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Premiér připomněl, že se podařilo zažehnat hrozbu, která vyplývala z ruského zneužívání energetiky a nedostatku plynu jako zbraně. V loňském roce Česká republika dosáhla i přes ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream 1 nejvyšších dodávek plynu v historii. A rekordně vysoké jsou dodnes. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22672 lidí
Aktuálně jsou zásobníky naplněny na 74% celkové kapacity. Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97% na aktuální maximálně 4%. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří.

„Předcházela tomu řada novel, vyhlášek, intenzivní spolupráce s obchodníky, spolupráce na unijní úrovni, zajištění podílu v terminálu na zkapalněný zemní plyn v Holandsku, pomohlo nám počasí, ale zásadní podíl na tom máme my všichni. V loňském roce se nám podařilo ušetřit skoro 2 miliardy metrů krychlových plynu, tedy zásobu, která vystačí skoro na 2 zimní měsíce a to je opravdu skvělý počin, za který moc všem děkuji,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Společně s tím, jak Evropa, včetně České republiky, přesvědčila trhy, že tuto zimu z hlediska zásob plynu zvládne, začaly klesat také jeho ceny a s ním také ceny elektřiny na světových trzích. Cena plynu je zpět na úrovni ze září 2021 (aktuálně mezi 50 a 60 euro/MWh), cena elektřiny na úrovni loňského března (kolem 150 eur/MWh).

„Vzhledem k tomu, že obchodníci z důvodu ochrany zákazníků nakupují energie postupně, v cenách zákazníků se to bude také projevovat postupně v průběhu roku. My ale s nimi spolupracujeme na tom, aby k tomu došlo co nejdříve. A již se tak začíná dít. Než tomu tak bude, zavedli jsme stropy cen energií jak pro domácnosti, tak pro malé a střední firmy a i pro velké podniky,“ doplnil premiér.

Kromě těchto opatření podniká ministerstvo průmyslu a obchodu také dlouhodobé kroky směrem ke zbavování se závislosti na Rusku a zajišťování energetické suverenity. Pokračuje tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Jedná se o největší investiční akci v dějinách České republiky, která zásadně posílí energetickou bezpečnost naší země. Ministerstvo průmyslu a obchodu dále prosadilo novelu zákona, která výrazně ulehčí výstavbu obnovitelných zdrojů.

Chystá se také série podnikatelských misí mimo evropské teritorium, které pomohou podnikatelům a exportérům překonat toto těžké období

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle premiéra Fialy získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a na co je potřeba se ještě více soustředit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

7:14 Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

V prosinci loňského roku se mohli řidiči poprvé svézt po nové dálnici D35 v téměř 15kilometrovém úse…