Úřad vlády: Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo průmyslu a obchodu

01.02.2023 9:15 | Tisková zpráva

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 31. ledna 2023 uskutečnil svou již desátou bilanční návštěvu. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou hovořil zejména o stavu energetiky v České republice a důsledcích ruské agrese na Ukrajině.

Úřad vlády: Premiér Petr Fiala navštívil Ministerstvo průmyslu a obchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Premiér připomněl, že se podařilo zažehnat hrozbu, která vyplývala z ruského zneužívání energetiky a nedostatku plynu jako zbraně. V loňském roce Česká republika dosáhla i přes ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream 1 nejvyšších dodávek plynu v historii. A rekordně vysoké jsou dodnes. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22948 lidí
Aktuálně jsou zásobníky naplněny na 74% celkové kapacity. Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97% na aktuální maximálně 4%. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří.

„Předcházela tomu řada novel, vyhlášek, intenzivní spolupráce s obchodníky, spolupráce na unijní úrovni, zajištění podílu v terminálu na zkapalněný zemní plyn v Holandsku, pomohlo nám počasí, ale zásadní podíl na tom máme my všichni. V loňském roce se nám podařilo ušetřit skoro 2 miliardy metrů krychlových plynu, tedy zásobu, která vystačí skoro na 2 zimní měsíce a to je opravdu skvělý počin, za který moc všem děkuji,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Společně s tím, jak Evropa, včetně České republiky, přesvědčila trhy, že tuto zimu z hlediska zásob plynu zvládne, začaly klesat také jeho ceny a s ním také ceny elektřiny na světových trzích. Cena plynu je zpět na úrovni ze září 2021 (aktuálně mezi 50 a 60 euro/MWh), cena elektřiny na úrovni loňského března (kolem 150 eur/MWh).

„Vzhledem k tomu, že obchodníci z důvodu ochrany zákazníků nakupují energie postupně, v cenách zákazníků se to bude také projevovat postupně v průběhu roku. My ale s nimi spolupracujeme na tom, aby k tomu došlo co nejdříve. A již se tak začíná dít. Než tomu tak bude, zavedli jsme stropy cen energií jak pro domácnosti, tak pro malé a střední firmy a i pro velké podniky,“ doplnil premiér.

Kromě těchto opatření podniká ministerstvo průmyslu a obchodu také dlouhodobé kroky směrem ke zbavování se závislosti na Rusku a zajišťování energetické suverenity. Pokračuje tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Jedná se o největší investiční akci v dějinách České republiky, která zásadně posílí energetickou bezpečnost naší země. Ministerstvo průmyslu a obchodu dále prosadilo novelu zákona, která výrazně ulehčí výstavbu obnovitelných zdrojů.

Chystá se také série podnikatelských misí mimo evropské teritorium, které pomohou podnikatelům a exportérům překonat toto těžké období

Bilanční rozhovory s ministry budou pokračovat i nadále. Účelem schůzek je podle premiéra Fialy získání detailních informací o tom, co se ministrům podařilo a na co je potřeba se ještě více soustředit.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

22:17 Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

Návštěvy pracovníků Kanceláře ombudsmana v domovech se zvláštním režimem ukázaly, že život tamních o…