Úřad vlády: Vláda je připravena podpořit seniorky a seniory v mimořádných situacích

27.09.2022 19:38 | Tisková zpráva

V úterý 27. září 2022 připomněla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková společně s místopředsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou nadcházející Mezinárodní den seniorů.

Úřad vlády: Vláda je připravena podpořit seniorky a seniory v mimořádných situacích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Poděkovali starším obyvatelům České republiky za jejich přínosy společnosti a ujistili, že vláda je připravena v době energetické krize a zdražování podporovat seniorskou populaci řadou opatření. S informacemi o možnostech podpory prostřednictvím krizové linky pro seniory se připojil ředitel organizace Elpida Jiří Hrabě.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva poblahopřála seniorkám a seniorům a poděkovala jim za jejich zapojení a přispění společnosti. „Mnozí ze seniorek a seniorů plní i několik společenských rolí. Starší lidé solidárně pomáhají zvládat současné výzvy, včetně těch, které souvisí s konfliktem na Ukrajině. Za to jim náleží veliké poděkování,“ sdělila Klára Šimáčková Laurenčíková.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14492 lidí

Zmocněnkyně rovněž ubezpečila o připravenosti vlády seniorskou populaci v nadcházejícím období podpořit. „Vláda si je vědoma závažných dopadů ukrajinského konfliktu a ekonomické krize v podobě růstu cen energií, potravin a dalšího zboží. Aktivně proto hledá prostředky a způsoby jejich řešení. Vláda zastropuje ceny elektřiny a plynu pro domácnosti. Poskytne také podporu na úhradu nákladů na energie v podobě tzv. úsporného tarifu. To jsou základní opatření, která by měla napomoci českým občanům, včetně seniorů, překonat letošní zimu s co nejmenšími obtížemi a bez větších obav o sebe a své zdraví,“ řekla vládní zmocněnkyně.

S blahopřáním se připojil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Poskytl podrobnější informace ohledně valorizace důchodů a o možnostech státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi včetně vylepšeného příspěvku na bydlení. „Nebojte se požádat stát o podporu, i pokud jste tak nikdy v minulosti neučinili. V případě mimořádných událostí jako je energetická krize je tu stát od toho, aby lidem pomohl,“ apeloval ministr.

Ředitel organizace Elpida Jiří Hrabě na závěr přiblížil nabídku bezplatné linky krizové pomoci pro seniory a poradil starším lidem, jak zvládnout zdražování.

Souhrnné informace o vládní pomoci jsou k dispozici na jednom místě na novém webu Deštník proti drahotě (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice

22:30 Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice

Podrobnosti případu transportu drog do Věznice Všehrdy prezentovali na tiskové konferenci policisté …