Úspěch na trhu práce Čechům zaručí vhodná praxe a obor. Absolventi se musí umět sebe prezentovat

29.06.2014 9:30 | Zprávy

Vystudovat prestižní univerzitu pro získání zaměstnání nestačí, mnohem důležitější jsou znalosti z praxe. Shodují se na tom odborníci na lidské zdroje. Nejen absolventi se však potýkají s nedostatkem praktických znalostí. I zkušenější uchazeči musí své vědomosti neustále doplňovat a sledovat rychlý vývoj svého oboru, jinak dojde ke stagnaci jejich kariérního postupu. Stále více firem navíc klade důraz na jazykové znalosti.

Úspěch na trhu práce Čechům zaručí vhodná praxe a obor. Absolventi se musí umět sebe prezentovat
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Nezaměstnanost, která je vlivem přetrvávající krize dlouhodobě na vysoké úrovni, se v současnosti pohybuje na 7,5 procentech. Při hledání zaměstnání tak musí uchazeči splnit několik kritérií. Personalisté kladou v dnešní době důraz především na praktické znalosti. „Jedním z hlavních bodů, které posuzujeme hned, když se nám dostane životopis pod ruce, je praxe v požadovaném oboru. Ideální délku praxe přitom nelze jednoznačně stanovit. Existují firmy, které upřednostní kandidáty s rokem praxe, jiné společnosti zajímají uchazeči, kteří mají alespoň 3 až 5 let praxe,“ uvedla Gabriela Kodenková, senior konzultant personální agentury Talentica, která se zabývá náborem technických pracovníků. „Dalšími důležitými kritérii je zaměření, obor studia a jazykové kompetence uchazeče,“ dodala Kodenková s tím, že ve většině případů převažuje poptávka po angličtině, němčině, ale i například francouzštině.

Jednu z nejrizikovějších skupin na trhu práce tvoří absolventi. Právě ti nemají podle odborníků dostatek praktických zkušeností a pracovních návyků. „V českém vzdělávacím systému totiž stále převažuje teoretická výuka. Studenti středních a vysokých škol se tak bezúčelně biflují teorii, kterou v pracovním životě nevyužijí,“ řekl Ivo Ducheček, ředitel Business Institutu, největší MBA školy v České republice, která nabízí praktické vzdělání v nejrůznějších oborech. Od mladých lidí bez praxe tak firmy v současnosti očekávají především dobré sebe prezentační schopnosti a zkušenosti z různých brigád během studia. „Při pohovoru je důležité, aby absolventi uměli prezentovat, co se během studia naučili, jaké byly stěžejní předměty a zaměření. Vysokoškoláci by měli například umět popsat téma své bakalářské či diplomové práce a rovněž projekty, na kterých se podíleli či zkušenosti z pobytů v rámci programu Erasmus,“ vysvětlila Kodenková.

Nejen pro absolventy, ale rovněž pro zkušenější uchazeče platí, že pokud chtějí zůstat pro zaměstnavatele atraktivní, musí držet krok s nejmodernějšími trendy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Memorandum urychlí energetické stavby na státních pozemcích

11:49 ČEZ: Memorandum urychlí energetické stavby na státních pozemcích

Sladit a urychlit vznik staveb distribuční soustavy na státních pozemcích je cílem memoranda s Lesy …