Ústavní soud: Prohlášení viny v trestním řízení a meze jeho ústavnosti

28.07.2024 16:14 | Tisková zpráva

Napadeným rozsudkem městského soudu byli stěžovatelé uznáni vinnými zločinem úvěrového podvodu. Za tento trestný čin byla stěžovatelka odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání tří let a stěžovatel k trestu odnětí svobody v trvání čtyř let. Městský soud uvedl, že stěžovatelům je třeba přičíst k tíži výši škody, ale zároveň přihlédl k tomu, že jde o osoby dosud soudně netrestané, žijící jinak řádným životem.

Ústavní soud: Prohlášení viny v trestním řízení a meze jeho ústavnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Oba se ke spáchanému trestnému činu doznali. Městský soud sice považoval uložení trestu v zákonem stanovené trestní sazbě za nepřiměřeně přísné, ale uložení nepodmíněného trestu odnětí svobody měl za nutné, protože stěžovatelé způsobili trestným činem vysokou škodu. Uložil ale trest pod spodní hranicí trestní sazby. U stěžovatele uložil trest o rok vyšší než u stěžovatelky, s odkazem na dvojnásobnou výši škody, kterou stěžovatel svým jednáním způsobil. Proti rozsudku městského soudu podali oba stěžovatelé i státní zástupce odvolání. Vrchní soud dospěl k závěru, že odvolání stěžovatelů jsou nepřípustná v části, ve které se týkají výroku o vině, protože oba před městským soudem prohlásili vinu. Uvedl, že postupem městského soudu nedošlo k podstatným vadám, které by měly vliv na správnost a zákonnost přezkoumávaného rozsudku. Ve zbytku vrchní soud napadeným usnesením odvolání stěžovatelů zamítl. Nejvyšší soud posléze dovolání stěžovatelů odmítl.

Druhý senát  Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Kateřina Ronovská) ústavní stížnosti stěžovatelky vyhověl v tom, že zrušil napadená rozhodnutí pro porušení práv stěžovatelky na soudní ochranu. Stížnost stěžovatele však zamítl.

Ústavní soud se podrobně zabýval ústavními mezemi pro užití institutu prohlášení viny v trestním řízení a zkoumal, zda trestní soudy respektovaly ústavní záruky spravedlivého procesu vztahující se k trestnímu řízení. Věnoval se také posouzení, jaké poučení o následcích prohlášení viny musí obviněný dostat, aby o něj mohl soud opřít následné rozhodnutí o vině.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokrastinace 2.0: proč utíkáme do aplikací místo do reality

14:30 Prokrastinace 2.0: proč utíkáme do aplikací místo do reality

Známe to všichni. Deadline se blíží, důležitý úkol čeká, ale my místo práce zíráme do telefonu.