Ústecký kraj: V projektu Hravý architekt děti představily Mostecko

2. 1. 2016 18:36

Poděkování za účast v mezinárodním výtvarně architektonickém projektu s názvem Hravý architekt 2015 vyslovil koncem roku hejtman kraje Oldřich Bubeníček spolu s náměstkyní pro oblast školství Janou Vaňhovou aktérům z 11. Základní školy Obránců míru v Mostě.

Ústecký kraj: V projektu Hravý architekt děti představily Mostecko
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Most

„Do letošního 3. ročníku akce, probíhající pod záštitou první dámy republiky Ivany Zemanové, se už v lednu 2015 zapojila jedna z našich tříd,“ říká výtvarnice školy a vedoucí projektu Dana Langová. Jak upřesnila, projekt si klade za cíl přiblížit dětem ze základních škol adekvátní formou architekturu. „Výchova dětí k vnímání architektury prostřednictvím vlastní výtvarné práce přispívá k jejich dalšímu rozvoji a zvyšování estetického cítění i logického myšlení. Díky tomu se naši žáci mohli seznámit s profesí a prací architektů i s historií architektury a v této souvislosti si rozšířili své dějepisné i zeměpisné znalosti. A co především, začali víc vnímat kulturu prostředí, v němž se každý den pohybují,“ vypočítává klady Dana Langová.  

Žáci, dnes 4. ročníku, zapojení do projektu, se nejprve sešli na besedě s Janem Peerem z Národního památkového ústavu, který dětem vyprávěl o architektuře v našem nejbližším okolí a přiblížil jim svoji profesi. Společně se podíleli na ztvárnění vybraného tématu letošního roku, kterým se staly Památky mého kraje a mé země. Vzhledem k účasti zahraničních škol z celého světa se mohli tuzemští žáci seznámit nejen s architekturou a památkami svého nejbližšího okolí, ale dozvěděli se také, jakých památek si váží třeba na druhém konci světa. „Vybrané výtvarné práce dětí byly vystaveny v samostatné expozici v Rožmberském paláci na Pražském hradě na výstavě pod názvem Hravé památky mé země,“ dodala Dana Langová s tím, že právě jednodenní návštěva Pražského hradu se stala skvělou odměnou pro zúčastněné žáky. Vedle dárků od organizátorů a partnerů si odnášeli zážitek z připraveného programu i dílen se známým českým architektem Zdeňkem Lukešem. Navíc si prohlédli Plečnikovy Jižní zahrady Pražského hradu a katedrálu svatého Víta a nechyběla ani procházka přes Karlův most, Staroměstské a Václavské náměstí.

„V závěru roku obdržely děti a škola od organizátorů z Prahy vánoční dárek v podobě katalogu projektu s tématem Hravé památky mé země,“ doplnila milé překvapení výtvarnice školy. Publikace obsahuje fotografie a informace o každé zúčastněné škole a také snímky prací – památek z různých koutů světa, které děti ztvárnily ve svých výtvarných dílech. Nechybí zde ani práce žáků 11. Základní školy Obránců míru. Fotografie a výtvarné práce zaměřili na Most a jeho nejbližší okolí a na památky ze Starého Mostu, které už mladá generace zná jen z dobových záběrů a filmů.

Aktuálního ročníku projektu se zúčastnili zástupci ze 14 českých a 26 zahraničních škol z 18 zemí celého světa, jako je například Brazílie, Maroko, Peru, Itálie, Kanárské ostrovy a mnoho dalších.

web1
Mladí účastníci projektu z 11. ZŠ Obránců míru Most 

web2
Kopie prací mosteckých žáků z katalogu Hravé památky mé země 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak se bude volit prezident v písecké nemocnici

22:27 Jak se bude volit prezident v písecké nemocnici

Ve dnech 12. a 13. 1. 2018 (případně pro II. kolo ve dnech 26. a 27. 1. 2018) proběhne volba prezide…