Ústecký kraj byl neprávem pasován do role viníka za stav Lužické nemocnice

14.07.2019 14:19

Vyjádření Ústeckého kraje k nátlaku vládních představitelů a samosprávy v oblasti Šluknovska k převzetí Lužické nemocnice bez dokončeného auditu

Ústecký kraj byl neprávem pasován do role viníka za stav Lužické nemocnice
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.
reklama

Ústecký kraj byl v uplynulých týdnech zcela neprávem pasován do role viníka za současný stav Lužické nemocnice. Vedení kraje toto označení i mediální nátlak vládních představitelů i města Rumburk odmítá a i nadále se bude při rozhodování o budoucnosti chovat nejen se snahou pomoct zachovat zdravotní péči na Šluknovsku, ale také s péčí řádného hospodáře.

Ústecký kraj ani její akciová společnost Krajská zdravotní nejsou povinni nemocnici převzít, neváže je k tomu žádný zákonný předpis, ale je za tím opět snaha celou tuto situaci vyřešit. Situaci, kterou mělo možnost město Rumburk vyřešit již před více než dvěma lety, kdy kraj poprvé nabídl pomocnou ruku, kterou tamní samospráva odmítla se snahou získat za tehdy již finančně nestabilní nemocnici finance navíc od komerčního subjektu. Právě tato liknavost bývalého vedení města celý proces s nutným auditem stavu nemocnice, který je těsně před dokončením, prodloužila a dovedla do této fáze. Zdravotní péči má ze zákona pro své klienty zajistit zdravotní pojišťovna, nikoliv kraj. Zastupitelé Ústeckého kraje se zavázali, že budou při výkonu funkce jednat svědomitě a vždy v zájmu kraje, s tím je spojeno i zodpovědné rozhodování o veřejných financích. Stejně zodpovědně musí postupovat i vedení Krajské zdravotní.

O situaci, která nyní panuje na Šluknovsku, ví vládní představitelé již delší dobu, kdy mohla být energie soustředěná na nátlak směrem k Ústeckému kraji věnována spíše jednání se zodpovědnými institucemi, tedy zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví. Jednání představitelů Krajské zdravotní, která mají předcházet možnému převzetí nemocnice, neustala. Jsou vedena stále a opět se snahou pomoct Rumburku a širokému okolí zachovat potřebnou zdravotnickou péči, kterou jim bohužel nezajistila místní samospráva. Vedení Krajské zdravotní nyní jedná i se smluvními poskytovateli. V nejbližších dnech by měly být známy oficiální výsledky auditu, který může být jediným vážným podkladem pro finální rozhodování o budoucnosti nemocnice.

Zastupitelstvo města Rumburk bohužel svým včerejším rozhodnutím o neúhradě ztráty své nemocnice situaci ještě více zkomplikovalo.

Ústecký kraj ujišťuje obyvatele Šluknovského výběžku, že i nadále bude vést všechny kroky k tomu, aby pomohl při zachování této péče. Přesto, že se je vedení města i vládní představitelé snaží přesvědčit o opaku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Kurz pro ženisty připravili Američané

22:49 Armáda ČR: Kurz pro ženisty připravili Američané

Vysvětlit studentům, jak funguje plánovací a rozhodovací proces velitele – to si dali za cíl instruk…