Ústecký kraj založí pro hrazení obědů dětem vlastní program

4. 8. 2017 8:45

Rada Ústeckého kraje rozhodla o zahájení příprav k založení vlastního programu, ze kterého bude možné hradit obědy dětem z rodin, které se ocitly v tíživé životní situaci, kterou nedokážou vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů.

Ústecký kraj založí pro hrazení obědů dětem vlastní program
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Ústecký kraj, logo.

Nepřipojí se tak k projektu Operačního programu potravinové a materiální pomoci vyhlášeného MPSV, který podle Ústeckého kraje komplexně neřeší nejen potřebnou cílovou skupinu, ale jde o projekt na 5 měsíců a nejde tedy o dlouhodobé systémové řešení problémů nejchudších dětí se stravováním, nýbrž o velmi krátké časové období, bez možnosti v danou dobu využít navazujících projektů. V Ústeckém kraji je 359 mateřských a 275 základních škol.

Podle analýzy odboru sociálních věcí Krajského úřadu Ústeckého téměř 10 % žáků ve školách neobědvá, a to především z důvodu špatné finanční situace jejich rodičů. Nejde však přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale rovněž o samoživitele, které ovšem vyhlášená výzva MPSV nezapojuje a počítá se zapojením jen rodin, které pobírají základní sociální dávky. Jde konkrétně o pomoc v hmotné nouzi, tedy o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Příjemci dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí) tuto dávku používají na zajištění základních životních potřeb, tedy jídlo, hygienu a ošacení.

V rámci systému dávek státní sociální podpory se stát podílí na krytí nákladů na výživu a ostatních základních osobních potřeb dětí a rodin a dávky poskytuje i při některých dalších sociálních situacích. Z tohoto je zřejmé, že z obou systémů (dávek pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a dávek státní sociální podpory – přídavek na dítě) by mělo docházet k úhradám obědů dětí ve školách. Není navíc zřejmé jakým způsobem, resp. zda vůbec, bude úhrada stravného cílové skupině pokračovat nejpozději po skončení probíhajícího programového období, v rámci jehož Operačního programu potravinové a materiální pomoci je výzva vyhlášena.

Ústecký kraj proto nyní začal jednat se společností WOMEN FOR WOMEN, o.p.s, která se zaměřuje na pomoc ženám (popř. mužům) s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, kterou nedokážou vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů, aby společně pomohli zajistit obědy pro děti, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

22:02 Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

Ze stromořadí v Sokolovské ulici v Praze 9 koncem října odstraníme pět akátů, které jsou ve velmi šp…