V Bořím lese zatím pyrotechnici našli granáty, minu a rozbušku

2. 12. 2015 8:47

Od počátku listopadu vyčistili pyrotechnici v Bořím lese na Břeclavsku v Jihomoravském kraji bezmála pět hektarů lesa. Nalezli granáty, dělostřeleckou minu a rozbušku - celkem 11 kusů. Území kontaminované od druhé světové války nevybuchlou municí nechává na své náklady vyčistit státní podnik Lesy ČR.

V Bořím lese zatím pyrotechnici našli granáty, minu a rozbušku
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

V rámci první veřejné zakázky mají pyrotechnici vyčistit 50,82 hektarů lesa. Asanováno je zatím necelých pět hektarů. Práce nyní pokračují na dalších 7,8 hektarech lesa. Pětičlenný tým pyrotechniků si zkoumané území vždy rozdělí na pracovní pásy a každým pásem postupuje jeden z nich, aby prostor detailně prozkoumal detektorem.

„S průzkumem se začalo přibližně kilometr od místa, kde stála továrna i sklady. Proto je počet nálezů zatím poměrně nízký,“ vysvětlil Igor Kalix, správní ředitel státního podniku Lesy ČR. Všech 11 nalezených kusů z místa odvezla Pyrotechnická služba Policie České republiky.

Na konci druhé světové války vyhodili ruští pyrotechnici v Bořím lese do vzduchu budovu i sklady muniční továrny Muna. Ze 750 kontaminovaných hektarů je nyní třeba vyčistit 500 hektarů. Další zakázku na asanaci Bořího lesa vypíší Lesy ČR pravděpodobně na začátku příštího roku. Práce mohou probíhat paralelně, skončit by měly do deseti let. „Na celý projekt rezervujeme 50 milionů korun,“ dodal Kalix.

Videodokumentace z asanačních prací:

 

 

 

 

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.

Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman: Ministerstvo po šetření zástupce ombudsmanky slíbilo jednat bez průtahů

22:27 Ombudsman: Ministerstvo po šetření zástupce ombudsmanky slíbilo jednat bez průtahů

Po výtkách zástupce ombudsmanky zjednalo ministerstvo nápravu v průtazích. Uznalo, že je nepřípustné…