V Brdech bylo zahájeno celostátní finále soutěže Europa Secura 2015

9. 6. 2015 12:10

Ve vojenském újezdu Brdy, ve výcvikovém zařízení Valdek, byl včera zahájen osmý ročník celostátního finále soutěže Europa Secura 2015. Do základního kola soutěže se v letošním roce přihlásili studenti z 82 středních škol z dvanácti krajů ČR. Celostátního finále se zúčastní celkem 39 studentů, kteří prošli základním a krajským kolem. Projekt Europa Secura pořádá Institut pro evropskou politiku – Europeum společně s resortem obrany.

V Brdech bylo zahájeno celostátní finále soutěže Europa Secura 2015
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Soutěž je zaměřena na problematiku Evropské unie a Severoatlantické aliance a na jejich role v systému světové bezpečnosti. Finále soutěže se odehrává pod fiktivním námětem na území Dormenistánu, kde je nutné uklidnit aktuální vyhrocenou politickou situaci. Studenti se v roli diplomatů postupně seznamují s místním obyvatelstvem a současně hledají důkazy o údajném násilí. Po úvodních jednáních absolvují pětadvacetikilometrový přesun v členitém zalesněném terénu. Na trase je čekají nejrůznější nástrahy - od minového nebezpečí, vodní překážky až po několikametrovou skalní propast, kterou budou muset překonat pomocí tzv. barmského mostu. V závěru pochodu budou nuceni zvládnout i vyjednávání s rebely.

Na zabezpečení celostátního finále soutěže se i v letošním roce budou podílet armádní specialisté z 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku, Vojenské policie a 103. centra civilně-vojenské spolupráce a psychologických operací, kteří připravují většinu vojensko-odborných disciplín. Ubytování soutěžících je zabezpečeno ve vojenském výcvikovém zařízení Valdek.

V závěrečný den, po vyhodnocení celostátního finále soutěže, navštíví studenti 13. dělostřelecký pluk v Jincích, kde pro ně budou připraveny ukázky výzbroje a techniky útvaru.

Celostátní finále soutěže Europa Secura 2015 se koná od 8. do 12. června 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasičský záchranný sbor: Čeští hasiči ovládli Světové hry v Číně

16:27 Hasičský záchranný sbor: Čeští hasiči ovládli Světové hry v Číně

Letošní Světové policejní a hasičské hry 2019 (World police and firefighter games 2019) hostilo číns…