V Českém statistickém úřadu se konala přednáška o jaderné bezpečnosti

15.09.2016 13:03

V Českém statistickém úřadu se dnes konala další odborná přednáška. V budově na pražské Skalce ji vedl Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Tématem byla jaderná bezpečnost.

V Českém statistickém úřadu se konala přednáška o jaderné bezpečnosti
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Vladimír Wagner, který působí i na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, hovořil zejména o příčinách a průběhu katastrofy v japonské elektrárně Fukušima. Shrnul, jak vypadá likvidace následků po pěti letech od druhé největší havárie jaderné elektrárny v téměř šedesátileté historii využívání jaderné energetiky. Vycházel přitom i ze statistických dat: „Havárie sice nevedla k žádným přímým obětem na lidských životech, zatímco tsunami zavinila téměř 20 tisíc úmrtí. Ale způsobila významné ekonomické škody a sociální dopady v postižených oblastech. Nyní se většina obyvatel už může pomalu vracet do evakuovaných oblastí, ale kompletní likvidace následků bude trvat ještě řadu let.“Přednáška, které se zúčastnilo 50 lidí, byla zaměřena i na dopady havárie na jadernou energii a rozvoj bezpečnosti jaderných reaktorů.

ČSÚ sleduje vývoj v oblasti energetiky a pravidelně zveřejňuje data. „V roce 2014 se u nás vyrobilo 86 003 GWhelektrické energie, naprostá většina v parních a jaderných elektrárnách. Na celkové výrobě elektrické energie se jaderné elektrárny podílely 35,3 %. Z celkové výroby elektrické energie se vyvezlo zhruba 33 %,“ doplnila IvaRitschelová, předsedkyně ČSÚ.

Vladimír Wagner vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V Ústavu jaderné fyziky AV ČR se zabývá hlavně experimentálním studiem horké a husté jaderné hmoty v relativistických srážkách těžkých iontů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…