V Havířově kandiduje do zastupitelstva rekordní počet žen

05.10.2014 13:00

Zastoupení žen v komunální politice po volbách mírně vzroste. Ve volbách do zastupitelstev měst a obcí totiž celorepublikově kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. V Havířově kandiduje dokonce i o něco více žen, než je republikový průměr – celkem 34,2 %. Analýzu zpracovalo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

V Havířově kandiduje do zastupitelstva rekordní počet žen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

V Havířově kandiduje celkem 13 subjektů. O post v zastupitelstvu se uchází celkem 173 žen. Nejvyváženější listiny sestavila KDU – ČSL a hnutí Patriot 2014, kteří mají shodně téměř polovinu žen (48,8 %). Zároveň mají i vyvážený poměr žen na nejvyšších příčkách kandidátek. Nejméně žen (celkem 3) vysílá do voleb NE Bruselu - Národní demokracie, ti však zároveň nominovali i nejméně kandidátů celkově. Ženu do čela kandidátky postavil Úsvit přímé demokracie (Helena Michenková) a Patriot 2014 (Milena Petrášová).

Fórum 50 %, které analýzu zpracovalo, organizuje také kampaň na podporu žen v nadcházejících volbách. „Ačkoli na komunální úrovni najdeme žen nejvíce, je jich celkově pouhá čtvrtina oproti polovině žen, které v obcích reálně žijí. Pro kampaň jsme proto zvolili slogan ‚Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat.‘ Pomocí kampaně bychom chtěli překonat alespoň tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet,“ říká koordinátorka Marcela Adamusová. „V Havířově se 30% hranici podařilo překonat již v minulých volbách, věřím, že díky vysokému počtu žen na kandidátkách se to povede i letos,“ doplňuje Adamusová.

Pro voliče a voličky Fórum 50 % také připravilo animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí mohou dopadat různě na ženy a na muže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: V zasažených oblastech dochází k vzestupům hladin

22:18 Povodí Moravy: V zasažených oblastech dochází k vzestupům hladin

Přes naše území pokračuje fronta s vydatnými srážkami, především bylo zasaženo území Beskyd a Zlínsk…