V Senátu byla představena výstava o Karlu IV., vrcholí oslavy 700. výročí narození císaře

14.05.2016 11:10

Výstavu Císař Karel IV. 1316 – 2016, která bude otevřena pro veřejnost od neděle ve Valdštejnské jízdárně, představili novinářům zástupci pořádající Národní galerie v Praze, Domu bavorských dějin a předseda Senátu Parlamentu ČR.

V Senátu byla představena výstava o Karlu IV., vrcholí oslavy 700. výročí narození císaře
Foto: Archiv
Popisek: Karel IV.

Tisková konference se konala ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu, jehož součástí je také Valdštejnská jízdárna, kde je samotná výstava umístěna. Dvě stovky vzácných exponátů představí císařovu osobnost, pohled na něj očima příznivců a odpůrců nebo dobového umění.

Právě v Senátu byly přesně před 2 lety zahájeny přípravy oslav 700. výročí narození Karla IV., císaře římského a krále českého. Vrcholem oslav budou sobotní vzpomínkové akce a také slavnostní zahájení výstavy ve Valdštejnském areálu. „Výstavu lze vnímat i jako mezník za historickými česko-německými spory o národní příslušnost Karla IV. Dnes víme, že ať už se Karel IV. cítil být nejvíc jako Čech, Němec nebo Francouz, nejpřesnější je nazývat ho Evropanem. A ta myšlenka jednoty, mírového soužití, spolupráce, kulturní výměny a společného řešení některých politických problémů je stále aktuální. Od dob Karla IV. se v tomto směru odehrálo několik víceméně neúspěšných pokusů. Evropská unie je jedním z nich, který došel jednoznačně nejdál,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.

Výstava ukáže například korunu, kterou byl Karel IV. v roce 1349 korunován římským králem. Ta se vrací do Prahy po 667 letech. Dále zcela výjimečně a pouze na týden představí Zlatou bulu císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce říše v roce 1806. Návštěvníci budou mít možnost srovnat nejznámější Karlovo vyobrazení z Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi s karlštejnskou nástěnnou malbou nebo si prohlédnout fragmenty císařova roucha.

Záměrem Národní galerie spolu s mezinárodním týmem bylo připravit co nejpřesnější obraz dědictví oblíbeného panovníka. „Výstava ukáže, jak panovník vypadal, že byl moudrý, ale také vychytralý. Dali jsme dohromady objekty, které spolu vyprávějí příběhy, na nichž chceme ukázat, jak Karel IV. reagoval, jaký byl a pokusit se o sestavení jakéhosi psychologického medailonku,“ řekl generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt, který je hlavním autorem výstavy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra: Výročí Václava Havla

11:38 Česká centra: Výročí Václava Havla

Letošní podzim je hned dvakrát spojený s osobností Václava Havla – 5. října by se dožil 85 let a 18.…