V českobudějovické nemocnici volí metodu výměny srdečních chlopní na míru pacientům

14.08.2016 15:47

Doslova na míru konkrétnímu pacientovi – tak postupují lékaři českobudějovického kardiocentra při volbě metody náhrady aortální chlopně. Odchylují se přitom v řadě případů od standardní operace přístupem přes hrudní kost k šetrným zákrokům.

V českobudějovické nemocnici volí metodu výměny srdečních chlopní na míru pacientům
Foto: mane.cz
Popisek: nemocnice České Budějovice

Zúžení až neprůchodnost aortální chlopně je velmi častou srdeční vadou ve vyšším věku. Může se projevovat dušností, sníženou výkonností, bezvědomím nebo opakovaným srdečním selháním. Přibližně třetina pacientů s těžkým zúžením aortální chlopně však již nemůže být pro pokročilý věk i přidružená onemocnění operována klasickým chirurgickým způsobem, takže ještě donedávna jim nebylo možné pomoci.

Dnes u těchto nemocných lze použít i jiné alternativní přístupy s použitím inovativních technologii. Transkatetrová implantace (TAVI) a bezstehové chlopně představují dvě nejvýznamnější změny v léčbě aortálních chlopenních ochoření v posledních letech.

Metodou TAVI (transkatetrová implantace aortální chlopně) začali lékaři českobudějovické nemocnice operovat v roce 2009. „Jedná se o méně invazivní přístup, s menším chirurgickým řezem nejčastěji mezi žebry pod levým prsem. Tato metoda je určena vysoce rizikovým pacientům, zejména starším pacientům a těm, kteří trpí dalšími závažnějšími nemocemi například ledvin a plic. Dále ji využíváme u nemocných s takzvanou porcelánovou aortou, tedy tvrdou, zvápenatělou aortou, kterou nelze chirurgicky otevřít a následně sešít,“ uvedl primář Kardiochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., doc. MUDr. Aleš Mokráček, CSc.

Od roku 2009 dodnes kardiochirurgové odoperovali metodou TAVI celkem 79 pacientů s průměrným věkem 79 let. Jen letos přitom použili tento druh zákroku ve 24 případech. „Výměna chlopně touto metodou trvá zhruba dvě hodiny. Při klasickém chirurgickém zákroku se nemocná chlopeň vystřihne a na její místo se našije náhrada. Při použití metody TAVI nejprve kardiochirurg připraví asi pěticentimetrový řez mezi žebry pacienta pod levým prsem a zpřístupní srdeční hrot, kudy probíhá implantace nové chlopně. Následně, po rozrušení původní zúžené chlopně, se do srdce zavede předem připravená nová chlopeň. Jako náhrada je v těchto případech použita biologická protéza, konkrétně  hovězí perikardiální náhrada,“ řekla lékařka Kardiochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Júlia Čanádyová.

Doplnila, že pacienti stráví po tomto zákroku v nemocnici zhruba 10 dní. Poté se mohou vrátit k běžnému životnímu stylu. Na kontroly chodí po jednom měsíci, půl roce a dále vždy jednou za rok.

Další metodu – bezstehovou aortální chlopeň – používají českobudějovičtí lékaři od roku 2012. Dosud odoperovali 57 pacientů s průměrným věkem 73 let. „Tento zákrok se může provádět šetrnějším přístupem z menších řezů na pravé straně hrudníku nebo neúplným rozříznutím hrudní kosti. Chlopeň se standardním způsobem vystřihne a na její místo se zavede náhrada, která se k srdci ukotví speciální konstrukcí implantátu. Tím, že se náhrada nepřišívá, může zákrok trvat i o několik desítek minut méně, tudíž je pro pacienta opět šetrnější,“ řekla MUDr. Čanádyová.

K výhodám obou metod patří menší bolestivost rány, menší pooperační krevní ztráty, nižší riziko plicních komplikací, menší riziko infekce a komplikovaného hojení ran, rychlejší rekonvalescence, včasnější rehabilitace, rychlejší návrat do běžného života a v neposlední řadě lepší kosmetický efekt. „Konkrétní operační postup volíme vždy doslova na míru pacienta. Zvažujeme jeho tělesnou konstituci, případné další choroby a věk. Na zákrocích se společně podílejí jak kardiologové, tak kardiochirurgové,“ sdělilMUDr. Ladislav Pešl, ředitel Úseku kardiocentra a vybraných zdravotnických oborů Nemocnice České Budějovice, a. s.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …