V prvním pololetí prošlo Letištěm Václava Havla Praha téměř o 1,2 milionu cestujících více než vloni

25.07.2017 8:39

Letiště Václava Havla Praha zaznamenává i v prvním pololetí letošního roku rekordní růst. Za první pololetí roku 2017 odbavilo letiště celkem 6 764 752 cestujících, zatímco za stejné období roku 2016 to bylo téměř o 1,2 milionů méně. Nejvíce cestujících využilo přímé spojení po Evropě, velké meziroční nárůsty zaznamenaly spoje mezi Prahou a Afrikou, ale i na Blízký a Dálný východ.

V prvním pololetí prošlo Letištěm Václava Havla Praha téměř o 1,2 milionu cestujících více než vloni
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

„V prvním pololetí letošního roku bylo odbaveno meziročně o 21 % cestujících více. A také výhled na zbytek roku vypadá optimisticky. Podle aktuálních čísel očekáváme růst o více než 15 %. I aktuální měsíc zatím ukazuje, že růst cestujících v průběhu hlavních letních měsíců bude zřejmě vyšší oproti našemu původnímu očekávání. Důvodem je nárůst nabízené kapacity leteckých dopravců meziročně o 14 % a zároveň vyšší obsazenost letů, než jaké dopravci přes letní měsíce v minulosti dosahovali. Tento trend pokračuje již od září 2016, současná obsazenost letadel se blíží v průměru 80 %, což je velmi vysoké číslo. Pokud se letišti bude dařit i ve zbytku roku, měli bychom se přiblížit hranici 15 milionů odbavených cestujících za rok,“ komentoval výsledky Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Provozně nejsilnějším dnem byl v prvním pololetí 23. červen, kdy letiště odbavilo 64 008  cestujících, což je dokonce o trochu více, než kolik bylo odbaveno v rekordním dni za celý rok 2016 (17.7.2016 – 52 616 cestujících). Nicméně se dá očekávat, že tento dosavadní letošní rekord bude během tradičně nejoblíbenějších letních měsíců pokořen.

Největší zájem je tradičně o přímé linky do evropských destinací, kam směřovalo bezmála 90 % cestujících, ale neustále roste i zájem o linky mimo Evropu. Pokračuje trend z minulého roku, kdy se řada cestujících vrací na linky mezi Prahou a Afrikou (meziroční nárůst o 81 %). Více turistů směřovalo také na východ. Spoje na Dálný východ zaznamenaly meziroční nárůst o téměř 70 % a na Blízký východ o téměř 21 %.

Nejnavštěvovanější zemí podle počtu cestujících byla Velká Británie, nejoblíbenější destinací se v prvních šesti měsících roku stala Moskva, která tak předběhla o jeden stupínek Paříž/Charles de Gaulle.

Mezi skokany s největším meziročním nárůstem počtu cestujících z/do Prahy patří Rusko (+ 39 %) a Itálie (+ 37 %).  Top destinacemi z hlediska nárůstu počtu cestujících jsou Moskva/Šeremetěvo, Brusel a Dubaj.

Meziroční nárůst zaznamenala také oblast cargo dopravy. Za první pololetí letošního roku bylo přepraveno přes 37 tis. tun nákladu, což je téměř o 14 % více než za stejné období loňského roku. Do celkového výsledku nákladní dopravy se projevily nejen kapacity nových dopravců (Air Cargo Global), ale i dokládka cargem. Největší absolutní nárůsty zaznamenala cargo přeprava na linkách do Dauhá, Kolína nad Rýnem a Hong Kongu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Během zimní dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a lehce sportovat

8:24 CzechTourism: Během zimní dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a lehce sportovat

Téměř polovina (47 %) Čechů plánuje zimní dovolenou v České republice. Nejčastěji (25 %) chtějí odpo…