VZP: Je opravdu nutné hlásit pojišťovně již existující invaliditu pro nárok na snížený limit?

20.01.2020 11:17

Otázka týdne

VZP: Je opravdu nutné hlásit pojišťovně již existující invaliditu pro nárok na snížený limit?
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Je opravdu nutné hlásit pojišťovně již existující invaliditu pro nárok na snížený limit? Proč se údaj nepřevezme z informačního systému pojišťovny?

ODPOVĚĎ:

Existující kategorie pojištěnců v informačním systému pojišťovny souvisejí s jejich nárokem na platbu pojistného státem, netýkají se ochranných limitů na doplatky za léčivé přípravky. Údaje pro snížení limitu na 500 Kč z důvodu invalidity tedy není možné převzít z informačního systému, protože v něm není vedena samostatně příslušná kategorie pojištěnců, tak jak ji pro snížení limitu definuje zákon.

Snížený limit mají mít pojištěnci, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a doložili tuto skutečnost kopií rozhodnutí o invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně, a pojištěnci, kteří byli uznáni invalidními ve druhém nebo třetím stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění, a doložili tuto skutečnost kopií posudku o posouzení zdravotního stavu.

Pojištěnci, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, jsou v systému vedeni v rámci největší kategorie státních pojištěnců (C), což jsou bez rozlišení všichni poživatelé důchodu z českého důchodového pojištění. Tedy důchodů starobních, invalidních, vdovských/vdoveckých i sirotčích.

Osoby, které jsou invalidní ve třetím stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán, jsou také v systému zaznamenány, ale v rámci jedné z kategorií státních pojištěnců (N), což jsou "osoby, které jsou invalidní ve třetím stupni nebo které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují podmínky pro přiznání důchodu, nemají příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti a důchod z ciziny nepřesahuje minimální mzdu". Jejich data také není možné ze systému vyjmout, protože ten je nerozliší od druhé skupiny osob v kategorii N, tedy od osob, které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují podmínky pro jeho přiznání. A tyto osoby nemají nárok na snížený ochranný limit z důvodu invalidity – mají stanovený limit dle věku (od 65 do 70 let ve výši 1 000 Kč, od 70 let ve výši 500 Kč).

Pojištěnci, kteří byli uznáni invalidními ve druhém stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění, pak v informačním systému pojišťovny dosud vůbec nejsou podchyceni; nejsou státními pojištěnci.

Vše výše uvedené je tedy důvodem, proč musí pojištěnec své pojišťovně aktivně ohlásit a doložit, že má nárok na snížení ochranného limitu na 500 Kč z důvodu invalidity, dle zákona. Zákon toto "ohlášení a doložení" nestanoví jako obecnou povinnost pojištěnce, ale jen jako podmínku k uplatnění jeho práva na snížený limit. Pokud pojištěnec nic "neohlásí a nedoloží", má nadále limit stanovený dle věku. Invalidní pojištěnci nad 70 let samozřejmě nic ohlašovat nemusí, protože v tomto věku už mají všichni pojištěnci ochranný limit jen ve výši 500 Kč.

Více informací najdete na stránce, věnované snížení ochranného limitu doplatků za léky u invalidních pojištěnců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

16:08 Policie ČR: Vyhodnocení akce Speed Marathon 2024

V pátek 19. dubna 2024 se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní ak…