VZP: Zdravotní pojištění a pomaturitní jazykové kurzy

07.05.2018 12:40

Otázka týdne - Po maturitě chci zkusit jednoroční pomaturitní studium cizího jazyka. Mám nárok na platbu pojistného státem? A jak by to bylo, kdybych si při studiu chtěla přivydělat třeba prací na dohodu?

VZP: Zdravotní pojištění a pomaturitní jazykové kurzy
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Při studiu v jednoletém pomaturitním kurzu cizích jazyků můžete být nadále považována za nezaopatřené dítě a pojistné na zdravotní pojištění za vás bude platit stát. Nezaopatřenost dítěte se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře – považuje se za něj dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem na středních a vysokých školách v České republice.

Jednoleté pomaturitní kurzy cizích jazyků se považují (po jisté přestávce už opět) také za studium na středních školách. Záleží však na splnění několika podmínek: musí jít o studium osob se středním vzděláním s maturitní zkouškou, které úspěšně vykonaly první maturitní zkoušku v tom kalendářním roce, ve kterém zahajují studium v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou. Tyto kurzy musí být uskutečňované v České republice, a to oprávněnými právnickými a fyzickými osobami působícími v oblasti jazykového vzdělávání – seznam jazykových institucí s jednoletými pomaturitními kurzy cizích jazyků s celotýdenní denní výukou, jejichž účastníci mají statut studenta, zveřejňuje MŠMT na svých webových stránkách.

Pokud tedy splníte podmínku úspěšného vykonání první maturitní zkoušky v kalendářním roce, ve kterém zahajujete studium v pomaturitním kurzu a budete studovat "schválený" jazykový kurz, budete považována za nezaopatřené dítě a bude za vás hradit pojistné stát. Samozřejmě pouze do 26 let. Přivydělávat si souběžně můžete – studiem na střední škole, které by zakládalo nárok na statut "nezaopatřeného dítěte", není jen dálkové, distanční, večerní nebo kombinované studium SŠ, je-li dítě zároveň výdělečné činné nebo má nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. V tomto případě ale jde o běžné denní středoškolské studium.

Práce "na dohodu" podléhají odvodu pojistného na zdravotní pojištění až od částky nad 10 000 Kč měsíčně u dohody o provedení práce, resp. od 2 500 Kč měsíčně u dohody o pracovní činnosti – v tom případě už jste považována za zaměstnance. Při souběhu "státní pojištěnec + zaměstnanec" za vás tedy odvádí pojistné i zaměstnavatel, a to ze skutečného příjmu (nemáte povinnost dodržet minimální vyměřovací základ). Pokud si vyděláte míň, neodvádíte z daného příjmu pojistné na zdravotní pojištění a pojistné za vás platí jen stát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

13:21 Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se mezimě…