VZP bude hradit delší péči mobilních hospiců, dohodla se s odbornou společností

23.01.2018 12:30

Je to dobrá zpráva pro klienty VZP, kteří by závěr života chtěli strávit doma v kruhu svých blízkých. Služby mobilních hospiců, s nimiž má největší zdravotní pojišťovna smlouvu, budou v letošním roce hrazeny déle, než tomu bylo doposud.

VZP bude hradit delší péči mobilních hospiců, dohodla se s odbornou společností
Foto: VZP
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Na novince se v minulých dnech dohodla VZP s Českou společností paliativní medicíny, což je nejvyšší odborná autorita v oboru. Aktuální dohoda uvolnila cestu k úhradě péče mobilních hospiců za desítky milionů korun.

VZP je v zajištění péče mobilních hospiců hrazené ze zdravotního pojištění průkopníkem. Jako jediná ze všech pojišťoven ji ve vybraných zařízeních svým klientům hradí už od roku 2015 a nyní má smlouvu s dvaceti mobilními hospici v celém Česku. Zbývajících šest zdravotních pojišťoven se teprve rozkoukává a postupně se zřejmě bude snažit tuto konkurenční výhodu VZP alespoň částečně dohnat. Z průzkumů totiž vyplývá, že 80 % lidí by chtělo strávit poslední dny života raději doma než v lůžkovém zařízení. VZP je pro ně proto zatím při výběru pojišťovny mnohdy jasná volba.

Čerstvá dohoda mezi nejsilnější zdravotní pojišťovnou a Českou společností paliativní medicíny zajišťuje, že VZP bude svým klientům hradit péči mobilních hospiců dvakrát tak dlouho než dříve. Zatím byly podmínky nastaveny tak, že pojišťovna platila u dospělých klientů 30 a u dětských 90 ošetřovacích dnů. To mělo vést lékaře k tomu, aby pacienty do služeb mobilních hospiců svěřovali skutečně až v samotné terminální fázi života.

Od nynějška ale bude VZP hradit dospělým péči po dobu 60 dnů (druhých třicet dnů bude hrazeno v degresní sazbě). U dětských klientů bude nově možné hradit péči mobilního hospice ze zdravotního pojištění až 180 dnů (v degresní sazbě bude druhých devadesát dnů). Ve sporných případech je navíc VZP připravena jednat i o delší úhradě.

Mobilní hospice doplňují síť zařízení, s nimiž má VZP smlouvy na poskytování paliativní péče. Za služby svým klientům v konečné fázi života platí každoročně kolem jedné miliardy korun, přičemž tato částka rok od roku roste. Například lůžkovým hospicům poslala loni VZP 136 milionů korun a v letošním roce se očekávají náklady 156 milionů korun (nárůst o 14,7 %). Paliativní péči poskytuje nemocným také většina agentur domácí péče – těm VZP loni zaplatila 1,27 miliardy korun a pro letošek počítá s částkou 1,33 miliardy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

13:21 Český statistický úřad: Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v ekonomiku dále roste

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se mezimě…