VZP ročně hradí 70 000 operací šedého zákalu

25. 6. 2012 9:05

VZP se důrazně ohrazuje proti tvrzení některých médií, že odmítá hradit operace šedého zákalu (katarakty). Pokud porovnáme počty provedených operací v ČR se zahraničím, pak je naprosto zřejmé, že počet prováděných operací katarakt u nás značně přesahuje počty operací provedených ve vyspělých zemích.

VZP ročně hradí 70 000 operací šedého zákalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP
reklama

Jen VZP hradí každoročně okolo 70 000 operací katarakty, přitom dle odborných standardů by při počtu cca 6,2 mil. pojištěnců VZP byl přijatelný již počet 18 600 operací katarakty za rok, v případě operací obou očí dvojnásobek počtu.

Operace katarakty jsou převážně výkonem plánovaným, nikoliv akutním. Proto doba objednání pacienta k tomuto výkonu se může pohybovat i v řádu několika měsíců a vše řídí ošetřující lékař, který nejlépe vyhodnotí naléhavost výkonu. Naprosto jiný postup je pochopitelně v případě akutního stavu pacienta.

VZP uzavřela pro rok 2012  s poskytovateli zdravotních služeb úhradové dodatky ke smlouvě na operace katarakty tak, že jednotlivým pracovištím byl pro 1. pololetí letošního roku stanoven maximální finanční objem. Celkově VZP vydá na operace katarakt ve 2. pololetí 2012 stejný finanční objem jako v 1. pololetí 2012. Na základě vyhodnocení kritérií kvality budou stanoveny finanční objemy s cílem preferovat nejkvalitnější pracoviště. Samozřejmě s ohledem na dostupnost péče pro pojištěnce. Zároveň byly stanoveny minimální počty případů, které v rámci poskytnutého finančního objemu musí zdravotnické zařízení provést. Zdůrazňujeme, že byly stanoveny minimální počty případů, nikoliv maximální. Každé pracoviště má tak možnost regulovat cenu výkonu i cenu nitrooční čočky individuálně, a tím má možnost provést větší počet operací katarakty. O tomto postupu byla všechna pracoviště informována počátkem roku 2012 a v tomto smyslu jim byly rovněž předloženy dodatky ke Smlouvě.

V současné době jsou vyhodnocovány výstupy pro hodnocení kvality a efektivity jednotlivých pracovišť a pojišťovna v nejbližších dnech tyto výsledky zveřejní. Hodnocení kvality operací katarakty bylo připraveno ve spolupráci s odborníky a s  kritérii byli seznámeni zástupci odborných společností, konkrétně České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie (ČSRKCH) i České oftalmologické společnosti.

Ve standardu ČSRKCH pro diagnostiku a léčbu katarakty dospělých je uvedeno: „pro zásadní omezení podílu katarakty mezi příčinami slepoty v dané geografické oblasti je potřeba provést v jednom kalendářním roce nejméně 3 000 operací na 1 milion obyvatel. Tento počet je dosažen a překročen pouze ekonomicky vyspělými zeměmi světa.“  Jak již bylo uvedeno výše, VZP tyto počty obvykle mnohonásobně překračuje.

Mgr. Jiří Rod
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Způsob bydlení se za 20 let změnil

20:20 Český statistický úřad: Způsob bydlení se za 20 let změnil

Za poslední dvě dekády doznal životní styl Čechů dynamických změn. Roste průměrná obytná plocha bytů…