VZP vyřešila problém s úhradami léků pro těžce nemocné

02.07.2012 10:25

Úhrady z veřejného zdravotního pojištění u léčivých přípravků pro nemocné s cystickou fibrózou, pro děti trpící bolestmi a pro pacienty se syndromem suchých očí budou zachovány. V ostatních oblastech bude pojišťovna šetřit finanční prostředky v objemu 200 milionů korun za léky, které si každý může sám koupit v lékárně. Navíc se VZP podařilo dojednat snížení ceny některých preparátů na polovinu, což se projeví v bilanci pojišťovny rovněž pozitivně.

VZP vyřešila problém s úhradami léků pro těžce nemocné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Na základě přechodných ustanovení zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, zanikají dnem 30. června 2012 výše a podmínky úhrady těch léčivých přípravků, které mohou být vydávány i bez lékařského předpisu. Úhrady zanikají u těch léčivých přípravků, u kterých SÚKL do 1. června 2012 neobdrží žádost od všech zdravotních pojišťoven o ponechání úhrady při poskytování ambulantních zdravotních služeb ve veřejném zájmu.
 
Cílem Všeobecné zdravotní pojišťovny je zajistit potřebnou léčbu těm skupinám pacientů, které léčivé přípravky v kategorii volně prodejných léčiv potřebují pro léčbu vážného chronického onemocnění, a současně efektivně nakládat s prostředky veřejného zdravotního pojištění.
 
Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv je v řádné lhůtě doručena žádost o ponechání úhrad pro tyto skupiny léčivých přípravků:
ATC: A09AA02 (multienzymové přípravky)

Vzhledem k závažným dopadům na nemocné, kteří potřebují multienzymové přípravky, bude požádáno o ponechání celé skupiny. Do budoucna ovšem počítáme s úhradou těchto léčiv pouze pacientům s algickou formou chronické pankreatitidy, rakovinou nebo resekcí pankreatu a pacientům s cystickou fibrózou.
 
M01AB05, M01AE01 (diklofenak, ibuprofen)
Běžná léčiva proti bolesti a zánětům by dle názoru VZP hrazena být neměla, ovšem mezi těmito přípravky se nachází rovněž léčiva nižší síly, která jsou první volbou terapie bolesti u dětských pacientů, budeme tedy žádat o ponechání skupiny v úhradách. V následném správním řízení pak navrhneme úhrady jen pro dětské pacienty.
 
S01XA20 („umělé slzy“)
Umělé slzy jsou nezbytnou terapií pacientům se syndromem suchých očí (sicca syndrom, Sjögrenův syndrom). Z těchto důvodů požádáme o ponechání úhrad.
 
Poté, co proběhnou správní řízení na SÚKLu, bude obnovena úhrada i u některých ostatních přípravků pro určité skupiny pacientů. V mimořádných případech bude možné využít zvláštního režimu úhrady. VZP tak nejen pečuje o hospodárnost systému veřejného zdravotního pojištění, ale dokáže zajistit vše potřebné pro vážně nemocné pacienty, kteří patří nejčastěji právě mezi pojištěnce VZP.
 
U ostatních skupin léčivých přípravků se domníváme, že v případě nezbytné nutnosti existují jiné formy farmakoterapie, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, případně nebude pro pacienta zatěžující si takové přípravky v akutním případě zakoupit.

Mgr. Jiří Rod
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

22:33 Zlínský kraj: Rada kraje rozhodla o změně ve vedení Krajské nemocnice T. Bati

Rada Zlínského kraje ve funkci jediného akcionáře Krajské nemocnice T. Bati, a. s. dnes odvolala z p…