Věcné břemeno k pozemku s elektrickým nebo plynovým vedením zaniká při odstranění vedení

15.05.2015 15:15

Vlastníci pozemků s elektrickým vedením nebo plynovodem museli podle dřívější právní úpravy strpět umístění a provozování vedení na svém pozemku. Jejich povinnost sice stále trvá, nicméně pouze po dobu existence vedení – v okamžiku jeho odstranění povinnost zanikne. To platí také v případě, kdy je původní vedení nahrazeno stavbou nového, i když ve stejné trase.

Věcné břemeno k pozemku s elektrickým nebo plynovým vedením zaniká při odstranění vedení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

„Podle současných právních předpisů musí provozovatel v takovém případě dosáhnout dohody s vlastníkem zatíženého pozemku, aby mohl nové vedení provozovat,“ vysvětluje zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček, který se zabýval případem rekonstrukce plynovodu spočívající v nahrazení starého zařízení novým a větším, byť umístěným ve stejné trase. Názor kanceláře ombudsmanky potvrdil i Krajský soud v Hradci Králové, který dospěl ke stejným závěrům. Podle jeho rozsudku povinnosti vlastníka pozemku a z toho plynoucí práva provozovatele nejsou na nová elektrická vedení přenosná a zůstávají zachována jen pro vedení a stavby původní.

Povinnost vlastníka pozemku umožnit stavbu, provoz a údržbu elektrického nebo plynového vedení bylo dříve možné uložit i proti jeho vůli. Dnes je ale přednostním řešením se s majitelem pozemku dohodnout. „Při vzájemné domluvě mohou provozovatel a vlastník pozemku využít pravidel nového občanského zákoníku, který nastiňuje obsah dohody o umístění inženýrské sítě,“ dodává zástupce ochránkyně práv. Až krajní možností provozovatelů vedení by byla žádost o vyvlastnění pozemku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí pro teplárenství

22:50 ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí pro teplárenství

Stanovení přiměřeného zisku, přesnější podmínky kalkulace cen či jasné vymezení nákladů uplatnitelný…