Vědci v areálu FNUSA testovali povrchy na přítomnost koronaviru

22.05.2020 15:39

Vědci z Centra translační medicíny Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) provedli v uplynulých dnech vlastní testování různých povrchů na přítomnost virů onemocnění COVID-19 v areálu nemocnice. Výsledky jsou jednoznačné – vše je negativní a bezpečné.

Vědci v areálu FNUSA testovali povrchy na přítomnost koronaviru
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA
reklama

Pracovníci centra provedli testy zejména na místech s vysokou koncentrací pacientů a návštěvníků nemocnice. „Testovali jsme například kliky u vstupních dveří, automaty na kávu, tlačítka ve výtazích, zvonky na různá oddělení… Prostě extrémně exponované povrchy, u kterých je pravděpodobné, že se jich dotýká velká většina návštěvníků nemocnice,“ uvedl Giancarlo Forte, vedoucí Centra translační medicíny a náměstek FNUSA-ICRC.

Výsledky testů jsou jednoznačné. „Můžu potvrdit, že jsou pro návštěvníky tyto povrchy absolutně bezpečné. Na žádném z nich jsme nenašli stopy koronaviru SARS-CoV-2,“ potvrdil Giancarlo Forte.

Kromě veřejně přístupných prostor provedli vědci testy také na Anesteziologicko resuscitační klinice FNUSA a LF MU, kde byli umístěni pacienti s těžkým průběhem nemoci COVID-19. „Podle očekávání byly testy pozitivní pouze na místech, kde se vyskytovali nakažení pacienti, například na posteli. Jednoznačně to znamená, že jsme po celou dobu pandemie postupovali správně, viry zůstaly jen tam, kde se měly nacházet, a kde s nimi do styku přišel pouze proškolený personál,“ uvedl prof. MUDr. Vladimír Šrámek, Ph.D., přednosta ARK FNUSA a LF MU.

Testování povrchů ještě nekončí, bude zopakováno v průběhu čtrnácti dnů. Odborníci z FNUSA-ICRC se zaměří také na přítomnost dalších patogenů, například viru chřipky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Česká ekonomika klesla mezičtvrtletně o 3,3 procenta

12:31 Český statistický úřad: Česká ekonomika klesla mezičtvrtletně o 3,3 procenta

Podle zpřesněného odhadu poklesl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 3,3 % a meziro…