Vedením Rady Asociace krajů byl od 1. 1. 2020 pověřen hejtman Jiří Běhounek

11.12.2019 12:31

Hejtman Kraje Vysočina a 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR Jiří Běhounek byl pověřen vedením tohoto orgánu. V čele sdružení hejtmanů českých a moravských krajů vystřídá hejtmanku Karlovarského kraje a dosavadní předsedkyni Rady Janu Mračkovou Vildumetzovou, která očekává narození dítěte a od 1. 1. 2020 už nebude hejtmankou, tedy by nemohla nadále Radu vést.

Vedením Rady Asociace krajů byl od 1. 1. 2020 pověřen hejtman Jiří Běhounek
Foto: Asociace krajů ČR
Popisek: Asociace krajů ČR
reklama

Místopředsedkyní Rady Asociace krajů byla zvolena hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta doplní zbývající místopředsedy, kterými jsou hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Velmi vítám shodu na tom, že Radu Asociace krajů povede do konce 5. volebního období Rady Asociace krajů pan hejtman Běhounek, což odpovídá stanovám tohoto orgánu. Považuji jej za velmi respektovanou osobnost, která si vydobyla uznání nejen na krajské úrovni, ale i při svém působení v Poslanecké sněmovně,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová.

Hejtmanka Karlovarského kraje vedla Radu Asociace krajů od 8. prosince 2016. Jejím cílem se stalo organizaci hejtmanů profesionalizovat a zajistit, aby byla rovnocenným partnerem pro jednání s ministerstvy a vládou. „Dokázali jsme přesvědčit stát a jeho jednotlivé představitele, že Asociace krajů ČR je plnohodnotným a korektním partnerem v jednání a tvoří důležitou spojnici mezi kraji a centrálními orgány,“ dodala. Během jejího předsednictví kraje každoročně navyšovaly kompenzace autobusovým dopravcům na platy řidičů v regionální dopravě, úspěšně se podařilo vybojovat finanční prostředky na platy a mzdy pracovníků v sociálních službách i ve zdravotnictví a zejména se Asociace krajů ČR domluvila s vládou ČR na pokračování financování oprav a rekonstrukcí silnic II. a III. tříd a mostů, kdy každoročně kraje využívají dotační titul SFDI, v němž jsou alokovány 4 miliardy korun. Prohloubila se spolupráce se Svazem měst a obcí, díky níž se například stát nakonec rozhodl nerušit matriční úřady. Asociace krajů také dosáhla toho, že dále pokračuje program Ukrajina, který pomáhá získat zdravotníky do regionálních nemocnic, kde by bez nich kolabovala zvláště vytížená oddělení. Hejtmani se dohodli rovněž na vzniku kalamitních štábů v regionech, které se zaměřují na boj s kůrovcem v obzvlášť postižených oblastech.

Hejtman Jiří Běhounek se narodil 13. května 1952 v Praze. Vystudoval Střední všeobecně vzdělávací školu Praha, v letech 1970 – 1976 Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1980 získal atestaci I. stupně v oboru ortopedie, v roce 1986 pak atestaci II. stupně v témže oboru. Do roku 2008 pracoval jako primář ortopedického oddělení Nemocnice Pelhřimov, v letech 2002 – 2010 působil jako člen Rady města Pelhřimov. Od roku 2008 je hejtmanem Kraje Vysočina, od roku 2013 poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V Asociaci krajů pracuje jako gestor odborných komisí, v roce 2016 byl zvolen 1. místopředsedou Rady Asociace krajů. Je ženatý a má dvě děti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

22:03 Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

Ve čtvrtek 28. května přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu ob…