Veřejný ochránce práv: Kulatý stůl k medicínským, sociálním, etickým a právním aspektům intersex problematiky

10.11.2019 14:56 | Zprávy

V každé zemi se rodí děti, jejichž pohlavní znaky částečně či zcela neodpovídají tomu, co medicína a společnost očekává od mužských a ženských těl (intersex děti).

Veřejný ochránce práv: Kulatý stůl k medicínským, sociálním, etickým a právním aspektům intersex problematiky
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Uvádí se, že takových dětí se rodí ve světě zhruba tolik, jako dětí se zrzavými vlasy. Dne 4. listopadu 2019 proto ombudsmanka uspořádala kulatý stůl určený zástupcům z řad praktikujících lékařů, právníků, kteří se zabývají související lidskoprávní problematikou, lékařských etiků, sociologů, představitelů ústředních orgánů státní správy, podporujících spolků, ale i samotných intersex lidí.

Účastnice a účastníci kulatého stolu diskutovali nad medicínskými, sociálními, etickými i právními aspekty intersex problematiky. Shodli se na například na tom, že je třeba systematicky usilovat o odstranění společenských předsudků týkajících se lidského pohlaví a případných odlišností v tomto ohledu. Jednotliví vystupující rovněž kladli důraz na co nejširší zapojení samotných dětí do rozhodování o svém vlastním těle, v závislosti na jejich věku a vyspělosti. Potěšující je skutečnost, že názor dítěte již dnes u nás má podstatnou váhu.

Důvodů, které vedou k tomu, že pohlaví dětí není jednoznačně určitelné, je z medicínského hlediska celá řada, proto i variace pohlavních znaků mohou mít různou podobu. S jednotlivými variacemi mohou být spojena různá zdravotní rizika, podle nichž je potřeba volit léčbu, včetně případných chirurgických zásahů. U zásahů, které nejsou ze zdravotního hlediska nezbytné a snesou odklad, je na místě zvažovat, zda s nimi nevyčkat do doby, než se samo dítě bude moci zapojit do rozhodování o svém vlastním těle.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Elektronická podání lámou rekordy

19:15 Finanční správa: Elektronická podání lámou rekordy

Finanční správa přijala do 1. července 2025 celkem 2 871 053 daňových přiznání k daním z příjmů.