Veřejný ochránce práv: Ombudsmanka pomohla nevidomému, kterému město nechtělo pronajmout byt

24.08.2017 12:36 | Zprávy

Nevidomý muž z jižních Čech žil v domě se svými rodiči. Vzhledem k vrozené poruše imunity trpěl v domě častými infekcemi dýchacích cest z důvodu zvýšené vlhkosti domu.

Veřejný ochránce práv: Ombudsmanka pomohla nevidomému, kterému město nechtělo pronajmout byt
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Rozhodl se proto svůj problém řešit a požádal o pronájem městského bytu. Město mu však byt odmítlo pronajmout a to právě kvůli jeho zdravotnímu postižení. Takové jednání je však nepřípustné.
Městský byt byl nabízen tzv. obálkovou metodou. Měl jej dostat zájemce, který nabídne nevyšší cenu. Nevidomý muž nabídl nejvyšší cenu a podle zveřejněných kritérií s ním tedy měla být uzavřena nájemní smlouva. Město však byt nabídlo druhému v pořadí, protože se obávalo, že by muselo byt dodatečně upravovat s ohledem na potřeby muže se zdravotním postižením. On sám přitom žádné úpravy nepožadoval.

Je třeba zdůraznit, že město není oprávněné hodnotit zdravotní stav stěžovatele a nemůže samo posuzovat, jaké bydlení je pro něj vhodné. Takové hodnocení přísluší pouze lékaři. Z lékařských posudků je přitom zjevné, že daný muž se je schopen o sebe postarat. V minulosti absolvoval konzervatoř a zajišťoval si sám běžné životní potřeby.

Muž požádal o pomoc ombudsmanku, která jednání města označila za diskriminační. Doporučila muži bránit se antidiskriminační žalobou, což nevidomý také učinil. Obrátil se na doporučení ochránkyně na Pro bono alianci.

JUDr. Petr Veselý pak pro svého klienta dosáhl u soudu dvou vítězství. Krajský soud potvrdil rozsudek prvostupňového soudu, který dal žalobci za pravdu. Jednání města bylo vůči nevidomému skutečně diskriminační. Soud v rozsudku městu přikázal uveřejnit omluvu a zaplatit muži finanční kompenzaci.

Možnosti ombudsmanky pomáhat lidem se zdravotním postižením se do budoucna zlepší. Od 1. ledna 2018 se ombudsman stane orgánem pro monitorování naplňování Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co je podle vás příčinou vašeho neúspěchu?

Podle mě to souvisí i s tím, že se jste chytli papalášské manýry. Už jsem to třeba psala panu Fialovi, když tvrdil, jak je neetické někomu odebrat náhrady, když nepracuje a co myslíte, odpověděl mi alespoň? Ne. Vám už také většina z nás nestojí ani za odpověď. Dřív jste byli mnohem otevřenější. Naví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

20:48 AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned…