Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

20.09.2021 22:33 | Tisková zpráva

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se zabývají rozsáhlým případem týrání zvířat, rozhodli o odebrání 26 koní, 15 psů, 6 koček a 112 holubů do předběžné náhradní péče Jejich majitel je choval v nevhodných podmínkách a například nedostatečným krmením a napájením ohrožoval jejich zdraví.

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Nový domov našla zvířata u náhradních chovatelů, město vyjde péče o ně řádově na 300.000 korun měsíčně. Část sice město získalo zpět z dotačního programu Státního zemědělského intervenčního fondu, dotace je ale omezená, vztahuje se totiž jenom na koně a skot. Prachatice tak požádaly ombudsmana, zda by se zajištěním financí nepomohl.

Ombudsman se obrátil na Ministerstvo zemědělství, aby zvážilo, zda by například bylo možné upravit podmínky dotačního programu. Ministerstvo uvedlo, že v současné době nemá možnost, jak úřadu peníze poskytnout. Zároveň ale upozornilo, že podle zákona na ochranu zvířat proti týrání není úřad ten, kdo by měl v konečném důsledku náklady náhradní péče hradit. Vynaložené náklady je povinen zaplatit ten, kdo zvířata týral. Úřad tak může tyto náklady vymáhat i exekučně. Město se také může pokusit projednat se současnými vlastníky, aby týraná zvířata převedli novým chovatelům.

„Z mých předchozích šetření jsou mi známy případy, kdy úřady o odebrání zvířat do náhradní péče nerozhodly nebo se zdráhaly rozhodnout právě kvůli tomu, že neměly zajištěny finanční prostředky na zaplacení služeb náhradních chovatelů,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček a dodal: „Proto oceňuji postup úřadu Prachatice, který je příkladem dobré správy. Městský úřad rychle a účinně zamezil týrání zvířat.“

Ombudsman doporučil městskému úřadu, aby zvířata převedl z předběžné do klasické náhradní péče a následně, aby přikázal vlastníkům zaplatit náklady náhradní péče. Neuhradí-li vlastník tyto náklady do tří měsíců, je možné zvířata převést do majetku státu.

Situaci obcí s placením péče o odebraná zvířata zlepšila od letošního února novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jakmile náklady na péči o zvířata odebraná jednomu chovateli přesáhnou 200.000 korun, další peníze na předběžnou náhradní péči už obcím proplácí Ministerstvo zemědělství. V Prachaticích ovšem zvířata chovateli odebrali vloni říjnu tedy ještě účinností novely a na peníze tak nemají nárok.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …