Veřejný ochránce práv: Stanovisko k návrhu zákona o dětském ombudsmanovi

07.07.2020 12:46

Ombudsman zaslal vládě nesouhlasné stanovisko k předložené podobě návrhu zákona o zřízení ochránce práv dětí. Výhrady se netýkají zřízení dětského ombudsmana samotného, ale pouze tohoto konkrétního návrhu zákona, který předpokládá přenesení veškeré agendy veřejného ochránce práv na dětského ombudsmana podle kritéria věku.

Veřejný ochránce práv: Stanovisko k návrhu zákona o dětském ombudsmanovi
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

„Obecně se domnívám, že nezáleží na tom jak se instituce, která chrání určitá práva, nazývá, ale na tom, zda jsou tato práva dostatečně chráněna. Pokud ve veřejnosti existuje přesvědčení, že ohledně práv dětí tomu tak u nás dosud není, pak podporuji zřízení institutu dětského ombudsmana, jak nás k tomu ostatně vyzývá i Výbor pro práva dítěte při OSN. Otázkou ovšem je, jak koncipovat jeho působnost a pravomoci tak, aby byly současně respektovány dosavadní zákonné kompetence veřejného ochránce práv. V tomto směru se domnívám, že navrhovaná podoba zákona o zřízení dětského ombudsmana není šťastná.

„Jsem si vědom toho, že i přes případné negativní stanovisko vlády bude návrh zákona projednáván v Poslanecké sněmovně. Jsem proto připraven podílet se na vypracování komplexního pozměňovacího návrhu zákona, který bude, více než předkládaný návrh, respektovat nejen naše legislativní výhrady týkající se vzájemného vztahu a možné budoucí spolupráce veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí, ale bude respektovat i existující vážné výhrady Nejvyššího správního i Ústavního soudu a dalších institucí,“ shrnuje ombudsman Stanislav Křeček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

22:11 Rada pro výzkum, vývoj a inovace projednala program SIGMA na podporu aplikovaného výzkumu a inovací

V pátek 26. listopadu proběhlo ve Strakově akademii pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a ino…