Veřejný ochránce práv: Stavby sloužící veřejnosti musí být bezbariérové

13.02.2016 16:26

Nově budované či přestavované objekty sloužící veřejnosti, tedy např. vzdělávací zařízení, sportovní haly, správní a administrativní objekty, nákupní a obchodních centra, kulturní centra, domy s pečovatelskou službou apod. musí být bezbariérové.

Veřejný ochránce práv: Stavby sloužící veřejnosti musí být bezbariérové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

"Kdokoli, tedy i lidé se zdravotním postižením, lidé staří s horší pohyblivostí, nebo maminky s kočárky, se musí bez problémů dostat dovnitř a pohybovat se v nich. To je podstata staveb občanské vybavenosti, že jsou přístupné všem," upozorňuje zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček s tím, že tuto podmínku sice už řadu let stanovuje stavební zákon a tzv. bezbariérová vyhláška, přesto se najdou investoři, kteří ji nerespektují. V takovém případě by stavební úřad neměl stavbu zkolaudovat k trvalému užívání, dokud stavebník neprovede potřebné úpravy. Lze se však setkat i s případy, kdy ani stavební úřad k zákonné podmínce nepřihlíží a stavbu zkolauduje.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček jeden takový aktuálně řeší na základě stížnosti občanského sdružení. Obec z Vysočiny jako investor vybudovala kulturní centrum a nerespektovala požadavky bezbariérovosti. Lidé se zhoršenou pohyblivostí nebo lidé na vozíčku tak mohou objekt určený veřejnosti jen těžko využívat. Stavební úřad přesto stavbu zkolaudoval. Rozhodnutí je pravomocné a uplynuly i zákonné lhůty, kdy bylo možné žádat přezkum a zrušení kolaudačního souhlasu. Zástupce ombudsmanky se proto rozhodl obrátit se na starostu obce a usilovat o dohodu, aby obec provedla nezbytné úpravy. Stačilo by dobudovat bezbariérový vstup a sociální zařízení pro hendikepované osoby.

Z obecného požadavku na bezbariérovost jsou povoleny výjimky, např. pokud jde o památkově chráněný objekt, u něhož nelze z důvodu zachování historické hodnoty stavby provést bezbariérové úpravy apod.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Benešova vila bude přístupná šest dní v týdnu i v letošní sezóně

7:23 Úřad vlády: Benešova vila bude přístupná šest dní v týdnu i v letošní sezóně

Již 1. května začne návštěvnická sezóna v Benešově vile a stejně jako ta předchozí nabídne rozšíření…