Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice

26.11.2022 22:30 | Tisková zpráva

Podrobnosti případu transportu drog do Věznice Všehrdy prezentovali na tiskové konferenci policisté Územního odboru Policie ČR Chomutov. Organizovaná skupina několika osob zajišťovala přísun různých návykových látek do Věznice Všehrdy. V případu figurují jak osoby ve výkonu trestu, tak také jejich příbuzní a známí mimo věznici.

Vězeňská služba: Policisté prezentovali případ transferu drog do věznice
Foto: vscr.cz
Popisek: Vězeňská služba ČR - logo

Případ začali policisté ve spolupráci s příslušníky vězeňské služby rozplétat poté, co v dubnu jeden z odsouzených ve Věznici Všehrdy podal trestní oznámení, že měl být vydírán ze strany dalších vězňů, kteří po něm chtějí zaslat peníze na neznámý účet. Kromě toho byl koncem června jeden z odsouzených ve Věznici Všehrdy přistižen při snaze dostat na svou ubytovnu „psaníčko“ s pervitinem, které se zachytilo na plotě mezi ubytovnami.

Následnou rozsáhlou operativní činností došlo k odhalení organizované skupiny osob, která měla zajišťovat přísun omamných a psychotropních látek do věznice a poté v některých případech i distribuci těchto látek mezi odsouzené. Jednalo se o metamfetamin, marihuanu a léky Tramadol a Subutex. Jejich transfer do zařízení měli přímo z věznice organizovat tři odsouzení muži. Dva z nich pak měli zmíněné látky distribuovat mezi další odsouzené, za což si nechávali posílat peníze na bankovní účet.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17410 lidí

Transfer drog do věznice probíhal podle předem dohodnutého plánu s využitím odloučených pracovišť, kam někteří z odsouzených jezdí vykonávat práci. Osoby mimo věznici, které jsou k odsouzeným v příbuzenském či obdobném vztahu, měly předtím podle obdržených instrukcí zmíněné látky opatřit a dodat právě na externí pracoviště. Odtud je pak měli zde zaměstnaní odsouzení na základě předchozí domluvy při návratu ze směny pronášet do věznice.

V souvislosti s případem bylo obviněno devět osob, z toho pět mužů, kteří byli ve výkonu trestu odnětí svobody a čtyři ženy, které jsou na svobodě. Nejmladším z obviněných je 23letý muž, nejstarší je 48letá žena. Sedm z obviněných (čtyři muži a tři ženy) je stíháno pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, jehož se měli dopustit jako členové organizované skupiny. S ohledem na to jim u soudu hrozí až desetileté tresty odnětí svobody. Poslední muž čelí obvinění z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za jehož spáchání mu soud v případě prokázání viny může uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Všech osm výše zmíněných obviněných je stíháno také pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Žena, která měla spravovat bankovní účet, skrze něhož byly přijímány a odesílány platby za zprostředkovaný prodej návykových látek a provádět podle instrukcí platební transakce, byla obviněna z přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti. Této obviněné hrozí v případě odsouzení až pětiletý trest odnětí svobody. Jednoho z obviněných, jemuž před pár dny skončil výkon trestu odnětí svobody a byl propuštěn na svobodu, policisté okamžitě po propuštění zadrželi a umístili do cely. Po zahájení jeho trestního stíhání podal vyšetřovatel podnět k jeho vzetí do vazby. Na jeho základě soud rozhodl a vazbě a dotyčný je tedy znovu za mřížemi, tentokrát vazební věznice.

Informace k popsanému případu médiím poskytli ředitel Územního odboru Chomutov Radek Houška, zástupce ředitele Martin Přibyl a vedoucí 2. oddělení obecné kriminality Zdeněk Kaiser. Za Věznici Všehrdy o případu informoval její ředitel Miroslav Fous.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce: Vrcholový sportovec v řadách energetiků

12:39 ČEZ Distribuce: Vrcholový sportovec v řadách energetiků

Ondřej Čáp, provozní elektromontér ČEZ Distribuce z Dobrušky se ve svém volném čase věnuje vytrvalos…