Violoncellista z královské svatby zahraje s Českou filharmonií

18.01.2022 9:15 | Tisková zpráva

Sheku Kanneh-Mason, který v květnu 2018 přednesl tři písně na svatbě prince Harryho a Meghan Markle na hradě Windsor a získal si tím globální pozornost, debutově vystoupí s prvním českým orchestrem na třech koncertech od čtvrtka 20. do soboty 22. ledna.

Violoncellista z královské svatby zahraje s Českou filharmonií
Foto: Václav Jirásek
Popisek: Česká filharmonie

Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Jakuba Hrůši provede slavný Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Po něm zazní Epilog Josefa Suka, v němž se sólových partů ujmou sopranistka Alžběta Poláčková, tenorista Jiří Brückler a basista Jan Šťáva. Český filharmonický sbor Brno připraví sbormistr Petr Fiala.

Sheku Kanneh-Mason se s Jakubem Hrůšou poprvé setkal v listopadu minulého roku při svém debutu s Cleveland Orchestra, při němž rovněž provedl Elgarův koncert, který už v roce 2019 nahrál s London Symphony Orchestra pod vedením sira Simona Rattlea. Kritika jejich společné vystoupení vysoce ocenila a nadšení ze spolupráce s Jakubem Hrůšou neskrývá ani Sheku Kanneh-Mason: „Moc se mi to líbilo. Oba máme k Elgarovu koncertu podobný vztah, takže jsme si hned porozuměli. Dokázali jsme se shodnout na jemnostech provedení, navíc jsem se vedle něj cítil velmi svobodný.“

Kanneh-Mason o Hrůšovi dále říká, že jako dirigent velmi pozorně naslouchá jak orchestru, tak i sólistovi a že dokáže okamžitě reagovat na spontaneitu hráče. „Hodně se mi líbí, jaký důraz klade na barvy a vypracování frází, jak pracuje s časem… Jakub Hrůša dokáže skladbu skvěle vystavět, rozumí jejímu smutku i touhám. Byla to pro mě nezapomenutelná zkušenost a těším se, že v Praze si ji zopakujeme, přestože s jiným orchestrem,“ říká dvaadvacetiletý violoncellista, který do České republiky zavítá poprvé. Českou filharmonii se šéfdirigentem Semjonem Byčkovem zatím slyšel jen na BBC Proms v Londýně v září 2019, když hrála Smetanu, Čajkovského a Šostakoviče.

Anketa

Podporujete vládní návrh, který ve volbách umožní korespondenční hlasování ze zahraničí?

2%
97%
hlasovalo: 34379 lidí

Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason, hrající na nástroj z dílny Mattea Goffrillera z roku 1700, je celosvětověžádaným umělcem. Renomé si získal již v soutěži BBC Young Musician, kterou v roce 2016 vyhrál jako první hudebník tmavé pleti. O rok později debutoval na BBC Proms jako sólista s prvním evropským majoritně černošským orchestrem Chineke! Pro své vystoupení si tehdy vybral Rondo pro violoncello a orchestr g moll Antonína Dvořáka. U vydavatelství Decca Classics mu vyšla dvě úspěšná alba – Inspiration (2018) a Elgar (2020).

Během koronavirového lockdownu na jaře 2020 pořádal Sheku Kanneh-Mason se svými sourozenci z rodinného domu v Nottinghamu dvakrát týdně živé koncertní přenosy, které sledovaly stovky tisíc posluchačů z celého světa. Se sourozenci vyhrál už v roce 2015 soutěž Británie hledá talent a dodnes s nimi koncertuje a nahrává. Jeho pracovní kalendář je hodně plný a stále přibývají další koncerty. Po Rudolfinu ho čeká turné po Velké Británii a po Německu, kde vystoupí i v hamburské Labské filharmonii jen několik dní po třídenní rezidenci České filharmonie se Semjonem Byčkovem. Na přelomu dubna a května absolvuje velké turné po USA a Kanadě, po němž se na konci sezony vrátí zpátky do evropských koncertních sálů ve Švýcarsku, Itálii, Německu, Velké Británii a Litvě.

Po Elgarově Violoncellovém koncertu zazní Epilog Josefa Suka. „Epilog je jeho posledním dílem. Komponoval je mnoho a mnoho let. Pohroužil se na dlouho do tématu, které bylo pro něho tématem nejvyšším: je to téma lásky,“vysvětluje hlavní hostující dirigent České filharmonie a velký propagátor Sukova díla doma i ve světě Jakub Hrůša. „Použil v něm verše Otokara Březiny, kterému se obdivoval a s kterým si dopisoval. Jde o hudbu krajně vypjatou, zhuštěnou a velmi intenzivní. Suk v ní předkládá prožití světa, které má bezprecedentní uměleckou hloubku a náročnost,“ uzavírá Jakub Hrůša, který teprve před dvěma měsíci s prvním českým orchestrem velmi úspěšně provedl Sukovu Pohádku léta.

Epilog premiérovala Česká filharmonie pod taktovkou svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Talicha 20. prosince 1933 ve Smetanově síni Obecního domu. Přítomen byl i prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Z nynějších koncertů bude pořízena nahrávka, která vyjde v rámci cyklu symfonických děl Josefa Suka připravovaného pod vedením Jakuba Hrůši.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Poslanci schválilaí novelu zákona o významné tržní síle, nyní je na řadě Senát

16:22 ÚOHS: Poslanci schválilaí novelu zákona o významné tržní síle, nyní je na řadě Senát

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky včera ve třetím čtení odhlasovala novelu zákona o výz…