Vláda: Odsouzeným ve výkonu trestu se zvýší odměny za práci

18. 3. 2019 19:11

Vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 18. března vydala nové nařízení, které zvyšuje odměny odsouzeným ve výkonu trestu za práci. Schválila také své letošní priority pro asistenci uprchlíkům a státům pod silnými migračními tlaky a pro zdravotně humanitární program MEDEVAC.

Vláda: Odsouzeným ve výkonu trestu se zvýší odměny za práci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Odměna za práci pro odsouzené ve výkonu trestu bude nově navázána pevně na výši minimální mzdy, a to na hodnotě 50 procent této částky. U prací zařazených do I. skupiny bude nově činit 6 675 Kč, v II. skupině 9 345 Kč, ve III. skupině 12 683 Kč a ve IV. skupině 16 020 Kč. Rozhodla o tom vláda Andreje Babiše, když schválila novelu nařízení vlády o výši a podmínkách odměňování odsouzených zařazených do práce ve výkonu trestu odnětí svobody.

Dosud vláda zvyšovala odměnu za práci vězňům svými nařízeními, naposledy 1. dubna 2018, i tak se ale vzhledem k růstu mezd ve společnosti neustále rozevíraly příjmové nůžky mezi vězeňskou a mimovězeňskou populací. Po posledním navýšení minimální mzdy na 13 350 korun od 1. ledna 2019 klesla hrubá pracovní odměna odsouzených jen na 41,2 procenta minimální mzdy. Vláda si od navýšení odměny pro vězně a pevnému navázání valorizace na minimální mzdu slibuje mimo jiné snížení zadluženosti odsouzených, což je jeden z rizikových faktorů recidivy. Zároveň také zvýší percentuálně podíl, který je odsouzeným srážen na úhradu výživného nezaopatřených dětí.

Vláda také schválila priority Koncepce Ministerstva vnitra pro asistenci uprchlíkům a státům pod silnými migračními tlaky pro rok 2019, tzv. program Pomoc na místě. Česká pomoc půjde i nadále do zdrojových a tranzitních zemí migrace s cílem stabilizovat migranty v pohybu a do prvních zemí vysídlení s cílem integrovat uprchlické komunity a poskytnout jim důstojnější standard života. Prioritami zůstávají severní a západní Afrika a oblast Sahelu, region Blízkého východu, především Jordánsko a Libanon, a také Balkánský poloostrov v čele se Severní Makedonií. Celkem je připraveno šest podpůrných programů, na které vláda na letošek vyhradila ze státního rozpočtu 150 milionů korun.

Pokračovat bude i velmi úspěšný zdravotně humanitární program MEDEVAC. Vláda schválila jeho rámcové priority pro letošní rok. Program se zaměří především na zdrojové země migrace do Evropské unie, země prvního vysídlení a země, které se potýkají s důsledky velkého množství vnitřně vysídlených obyvatel na svém území. Hlavní prioritou programu budou opět zdravotnické aktivity, a to především vysílání lékařských týmů do zahraničí, pořádání odborných školení pro místní personál a poskytování finančních darů na budování zdravotnické infrastruktury ve spolupráci s významnými mezinárodními humanitárními organizacemi. Program MEDEVAC bude i letos hospodařit s rozpočtem 60 milionů korun.

Výsledky jednání vlády v pondělí 18. března 2019 naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

22:49 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Setkání k systémové podpoře inkluze

Další z řady setkání takzvaných individuálních projektů systémových, které jsou hrazeny z evropských…