Vláda rozhodla o úpravě využití prostředků po Fondu národního majetku

8. 3. 2018 22:18

Na jednání ve čtvrtek 8. března 2018 přijala vláda novelu zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR, čímž umožnila využít finanční prostředky z fondu na úhradu navýšení výměry důchodů.

Vláda rozhodla o úpravě využití prostředků po Fondu národního majetku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Dále schválila změnu na pozici náčelníka Generálního štábu Armády ČR a přijala negativní stanovisko k poslaneckému návrhu na novelu zákona o daních z příjmů.

Vláda dnes schválila novelu zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR a o působnosti Ministerstva financí při privatizaci majetku ČR, díky které se podaří přesunout peníze z fondu do státního rozpočtu. Tyto prostředky budou použity na pokrytí zvýšení základní výměry důchodů.

„Letos poprvé za naší vlády bude důchodový účet od roku 2009 v přebytku. Tím pádem podle zákona nemůžeme prostředky z něj převést. Proto navrhujeme novelu, která umožní, aby prostředky od 1. ledna 2019 byly převedeny do státního rozpočtu tak, jak tomu bylo v minulosti, kdy důchodový účet v přebytku nebyl. Žádná kritika není na místě, protože tyto peníze vždy chodily do rozpočtu,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš s tím, že ve fondu je nyní 21 miliard korun.

Navržená novela vypouští části zákona, které už pozbyly věcného opodstatnění, umožňuje převod prostředků privatizace do státního rozpočtu a vytváří možnost převést na zvláštní účty privatizace prostředky ze zdrojů státního rozpočtu. Naopak ruší použití finančních prostředků z fondů k převodu například na Státní fond dopravní infrastruktury nebo Státní fond rozvoje bydlení, kde nebyly dlouhodobě využívány. Nikdy nebyly čerpány také na obecně prospěšné bydlení.

Úprava zákona vychází z Koncepce stabilizace finančního stavu zvláštních účtů privatizace, kterou schválila vláda v září 2017. Jejím cílem je zajistit stabilizaci finančních prostředků zvláštních účtů privatizace vyloučením výdajových titulů, které přímo nesouvisí s procesem privatizace a které lze financovat z jiných zdrojů.

Fond národního majetku České republiky byl zrušen zákonem k 1. lednu 2006. Ministerstvo financí ale nadále spravuje fond s finančními prostředky, které přešly na stát, z výnosu prodeje privatizovaného majetku a ze zisku z účasti státu v obchodních společnostech.

Ve čtvrtek vláda nepodpořila poslanecký návrh na novelu zákona o daních z příjmů, který má řešit problematiku placení daně z příjmů u českých lodníků pracujících v Nizozemsku. Vláda si je vědoma tíživé situace lodníků, po kterých je vymáháno dvojí zdanění, zároveň ale věří, že placení daně z příjmů za rok 2018 už bude správné a v souladu se smlouvou s Nizozemským královstvím. Poslanecký návrh navíc neřeší situaci podle vlády vhodným způsobem a obsahuje nepřesné formulace.

Na návrh ministryně obrany Karly Šlechtové dnes vláda odvolala Josefa Bečváře z pozice náčelníka Generálního štábu Armády ČR. Od května se novým náčelníkem stane generálporučík Aleš Opata.

Vláda se dnes zabývala také zprávou o plnění závazků plynoucích z Mezinárodní úmluvy o odstranění všech forem rasové diskriminace, jmenováním ministryně financí Aleny Schillerové guvernérkou mezinárodních finančních institucí a Evropské investiční banky za Českou republiku či jmenováním členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Kompletní výsledky jednání vlády najdete ZDE.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

22:49 Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

Generální štáb Armády České republiky si 15. října připomíná datum vzniku svého historického předchů…