Vláda schválila Akční plán boje s korupcí na rok 2016

14.12.2015 18:52 | Zprávy

Strategický dokument v boji s korupcí předložil ministr Jiří Dienstbier společně s dalšími devíti materiály. Úkoly Akčního plánu vytyčené pro rok 2016 vycházejí z Programového prohlášení vlády a zároveň kladou důraz na implementaci již přijatých opatření.

Vláda schválila Akční plán boje s korupcí na rok 2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Akční plán boje s korupcí na rok 2016

Cílem Akčního plánu je pokračovat v realizaci protikorupčních opatření jak legislativně, tak nelegislativními prostředky, a to v oblastech, které definovala Vládní koncepce boje s korupcí na léta 2015 až 2017. Patří mezi ně výkonná a nezávislá exekutiva, transparentnost a otevřený přístup k informacím, hospodárné nakládání s majetkem státu a rozvoj občanské společnosti.
Akční plán klade důraz především na stanovení konkrétních úkolů a popis cílového stavu, jehož má být během roku 2016 dosaženo. Současně určuje jasnou odpovědnost jednotlivých rezortů za plnění úkolů.
Úkoly vytyčené pro rok 2016 vycházejí z Programového prohlášení vlády a mezinárodních závazků, kterými je Česká republika vázána. Kromě nově stanovených úkolů a oblastí, na které bude v roce 2016 zaměřena pozornost, je kladen důraz na implementaci právních předpisů, které byly v roce 2015 přijaty nebo mají být přijaty v brzké době (jako např. zákon o registru smluv, rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, nový zákon o státním zastupitelství či novela zákona o střetu zájmů).
Vyhodnocení naplňování cílů stanovených v Akčním plánu bude provedeno do konce března 2017, a to na základě zpráv jednotlivých rezortů. Monitoring průběžného plnění úkolů a výměna informací bude probíhat především v rámci platformy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, pracovních komisí a Mezirezortní koordinační skupiny pro boj s korupcí.
Vláda vyslovila s návrhem souhlas.

Návrh poslanců Marka Černocha, Martina Lanka, Davida Kádnera, Olgy Havlové, Jany Hnykové, Karla Fiedlera, Jiřího Štětiny a Augustina Karla Andrleho Sylora na vydání zákona o detenčních centrech pro nelegální migranty v cizích státech (sněmovní tisk č. 657)

Cílem předloženého návrhu zákona je úprava přesídlení tzv. ilegálních migrantů do detenčních center, která jsou umístěna v cizích státech, tj. státech, které nejsou členy Rady Evropy. Vláda předložený návrh zákona odmítá, neboť jej považuje za protiústavní, rozporný s mezinárodním právem, nesouladný se závazky vyplývajícími pro Českou republiku z jejího členství v Evropské unii, nesystémový, zmatečný a z věcného hlediska nedostatečně zpracovaný. Návrh zákona vykazuje četné legislativní chyby a je vnitřně nekonzistentní, zvolenou terminologii používá nejednotně a obsahuje nevhodné formulace.
Vláda vyslovila s návrhem nesouhlas.

Východiska pro určení gesce ke směrnici Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU ze dne 22. října 2014 o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Úspěšná mezinárodní operace PATHFINDER

22:33 Policie ČR: Úspěšná mezinárodní operace PATHFINDER

Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě služby kriminální policie a …