Vláda schválila Akční plán boje s korupcí na rok 2016

14.12.2015 18:52 | Zprávy

Strategický dokument v boji s korupcí předložil ministr Jiří Dienstbier společně s dalšími devíti materiály. Úkoly Akčního plánu vytyčené pro rok 2016 vycházejí z Programového prohlášení vlády a zároveň kladou důraz na implementaci již přijatých opatření.

Vláda schválila Akční plán boje s korupcí na rok 2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Akční plán boje s korupcí na rok 2016

Cílem Akčního plánu je pokračovat v realizaci protikorupčních opatření jak legislativně, tak nelegislativními prostředky, a to v oblastech, které definovala Vládní koncepce boje s korupcí na léta 2015 až 2017. Patří mezi ně výkonná a nezávislá exekutiva, transparentnost a otevřený přístup k informacím, hospodárné nakládání s majetkem státu a rozvoj občanské společnosti.
Akční plán klade důraz především na stanovení konkrétních úkolů a popis cílového stavu, jehož má být během roku 2016 dosaženo. Současně určuje jasnou odpovědnost jednotlivých rezortů za plnění úkolů.
Úkoly vytyčené pro rok 2016 vycházejí z Programového prohlášení vlády a mezinárodních závazků, kterými je Česká republika vázána. Kromě nově stanovených úkolů a oblastí, na které bude v roce 2016 zaměřena pozornost, je kladen důraz na implementaci právních předpisů, které byly v roce 2015 přijaty nebo mají být přijaty v brzké době (jako např. zákon o registru smluv, rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, nový zákon o státním zastupitelství či novela zákona o střetu zájmů).
Vyhodnocení naplňování cílů stanovených v Akčním plánu bude provedeno do konce března 2017, a to na základě zpráv jednotlivých rezortů. Monitoring průběžného plnění úkolů a výměna informací bude probíhat především v rámci platformy Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, pracovních komisí a Mezirezortní koordinační skupiny pro boj s korupcí.
Vláda vyslovila s návrhem souhlas.

Návrh poslanců Marka Černocha, Martina Lanka, Davida Kádnera, Olgy Havlové, Jany Hnykové, Karla Fiedlera, Jiřího Štětiny a Augustina Karla Andrleho Sylora na vydání zákona o detenčních centrech pro nelegální migranty v cizích státech (sněmovní tisk č. 657)

Cílem předloženého návrhu zákona je úprava přesídlení tzv. ilegálních migrantů do detenčních center, která jsou umístěna v cizích státech, tj. státech, které nejsou členy Rady Evropy. Vláda předložený návrh zákona odmítá, neboť jej považuje za protiústavní, rozporný s mezinárodním právem, nesouladný se závazky vyplývajícími pro Českou republiku z jejího členství v Evropské unii, nesystémový, zmatečný a z věcného hlediska nedostatečně zpracovaný. Návrh zákona vykazuje četné legislativní chyby a je vnitřně nekonzistentní, zvolenou terminologii používá nejednotně a obsahuje nevhodné formulace.
Vláda vyslovila s návrhem nesouhlas.

Východiska pro určení gesce ke směrnici Evropského parlamentu a Rady 2014/94/EU ze dne 22. října 2014 o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Diskriminace do tělocvičny nepatří

13:33 Ombudsman: Diskriminace do tělocvičny nepatří

Přístup fair play očekávala matka, když přihlásila své dvě neslyšící děti do sportovního kurzu určen…