Vladimír Dlouhý: Zavedení digitální daně se státu nemusí vyplatit

10.06.2020 18:49

Pokud by zavedení národní digitální daně namířené proti velkým zahraničním společnostem vedlo ze strany americké administrativy k eskalaci mezinárodního napětí, nazývaného obchodními válkami, výpadky daňových příjmů českého státního rozpočtu můžou několikanásobně převýšit očekávaný výnos z digitální daně, upozorňuje Hospodářská komora České republiky.

Vladimír Dlouhý: Zavedení digitální daně se státu nemusí vyplatit
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„České firmy do USA exportují zboží za více než 100 miliard korun, v USA také investovalo už více než 90 tuzemských podniků v oblastech textilního průmyslu, IT, strojírenství nebo obranného průmyslu. Jestliže americká administrativa zavede odvetná opatření, značně tím poškodíme české podniky. Když se podnikatelům nepodaří najít alternativní odbytiště jejich produkce, jejich ztráty by mohly vést k mnohem většímu výpadku daňových příjmů státního rozpočtu, než kolik stát na dani z digitálních služeb vůbec vybere,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit beze změny vládní návrh na zavedení sedmiprocentní digitální daně. Výbor nepodpořil žádný z návrhů na snížení sazby daně ani odklad účinnosti daně na příští rok. Zavedení digitální daně dnes projednala i koaliční rada, ta se nově shodla na pětiprocentní sazbě.

„Doufáme, že poslanci zohlední rizika a při dalším jednání v poslaneckém sněmovně se najde shoda na snížení sazby digitální daně. Poslanci i vláda by nicméně měli také zvážit variantu, zda se zavedením nové daně nepočkat do té doby, než na jejích parametrech bude shoda na celounijní úrovni, což se dosud nestalo,“ dodal Dlouhý.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Poslední část Fantovy budovy projde rekonstrukcí

7:14 Správa železnic: Poslední část Fantovy budovy projde rekonstrukcí

Správa železnic plánuje ještě letos odstartovat druhou část rekonstrukce interiéru ve Fantově budově…