Vojenské lesy a statky otevřely na Brdech naučnou stezku o lesnictví

06.10.2019 13:09

Současným lesnickým hospodařením a také jeho historií, brdskou přírodou či místní historií regionu provede návštěvníky Chráněné krajinné oblasti Brdy nová okružní Lesnická naučná stezka Klobouček, kterou zde slavnostně otevřely Vojenské lesy a statky ve spolupráci se správou CHKO. Měří celkem sedm kilometrů, vede z Obecnice na brdský vrch Klobouček přes nádrž Octárna, a na své trase návštěvníkům nabízí celkem 12 zastavení i občerstvení u čtyř lesních studánek.

Vojenské lesy a statky otevřely na Brdech naučnou stezku o lesnictví
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

Sedm set a pět metrů vysoký vrch Klobouček na středočeské straně středních Brd nevybraly Vojenské lesy a statky ČR (VLS) pro lesnickou naučnou stezku náhodou. Její trasa totiž vede mimořádně cennými lesními porosty.

„Lokalita pod Kloboučkem je tvořena lesy s relativně přirozenou dřevinnou skladbou - lesy, které jsou věkově i prostorově rozmanité. Jde o takovou vlajkovou loď cílového stavu, ke kterému v našem lesním hospodaření na Brdech i v dalších lokalitách směřujeme, i tomuto aktuálnímu tématu českého lesnictví se naučná stezka věnuje,“ uvedl ředitel divize VLS Hořovice Petr Švadlena.

Stezka začíná u záchytného parkoviště pro návštěvníky, které u fotbalového hřiště vybudovala obec Obecnice. Zde má také svůj cíl. Na její trase čeká na zájemce o brdskou přírodu a historii celkem dvanáct zastávek na sedmikilometrové cestě s převýšením 185 metrů. Její zdolání tak vycházkovým tempem se zastávkami trvá asi 2,5 hodiny. Pro rodiny s malými dětmi či pro fyzicky méně zdatné návštěvníky však stezka nabízí malou variantu zkratkou mezi zastavením č. 4 a 8. Ta měří jen 4,5 kilometru. Část naučných panelů má specifický "brdský" vzhled, jsou umístěny na monolitech ze slepence, který je charakteristickým nerostem středočeských hor.

„Na jednotlivých zastaveních turisté naleznou základní informace, od údajů o Brdech i státním podniku, který zde hospodaří od první republiky, přes vše o dřevinné skladbě lokality až po informace o květeně. Další panely přinášejí podrobné informace o zvěři či myslivosti. Samostatná kapitola je pak věnována zadržování vody v krajině, a tedy Brdům jako strategické zásobárně vody pro široké okolí,“ popsal vedoucí lesní správy Obecnice Václav Pernegr.

Stezku si jako první na pozvání VLS prohlédly děti ze základní školy vObecnici.

Na stezku naváže v blízké budoucnosti svými službami pro návštěvníky také Informační centrum VLS, které v současné době brdští lesníci budují v nedaleké historické budově lesní správy v Obecnici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ASZ ČR: Sedlák není škůdcem krajiny, ale jejím tvůrcem

20:18 ASZ ČR: Sedlák není škůdcem krajiny, ale jejím tvůrcem

Předsednictvo Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) se důrazně ohrazuje vůči současné mediální…