Výjimečné mapy budou putovat z Fakulty stavební ČVUT v Praze na střední školy

26.02.2016 13:01

Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze představí putovní výstavu Kouzlo starých map. Návštěvníci ji mohou shlédnout od 1. do 25. března 2016 v atriu fakulty. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 1. března 2016 ve 14.00 hod. v atriu Fakulty stavební ČVUT (Thákurova 7, Praha 6).

Výjimečné mapy budou putovat z Fakulty stavební ČVUT v Praze na střední školy
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Prezentováno je celkem sedm výjimečných mapových děl z mapových sbírek pěti institucí, návštěvníci si mohou prohlédnout mapy s vysvětlujícím popisem i dobovými souvislostmi, uvidí mapu řeky Moravy, mapu Ameriky z roku 1606, Atlas Velkého Kurfiřta a další. Výstavu na Fakultě stavební ČVUT doplní postery na téma „Využití starých map ve výzkumu na oboru geodézie a kartografie na Fakultě stavební ČVUT v Praze“.

Vernisáž nabídne krátkou přednášku Mgr. Zdeňka Stachoně, Ph.D., z Masarykovy univerzity v Brně, jež představí koncepci výstavy a její exponáty. V rámci vernisáže budou vystaveny vybrané ukázky české atlasové tvorby.

Putovní výstavu připravila Česká kartografická společnost spolu s Univerzitou Palackého v Olomouci, Masarykovou Univerzitou v Brně, Univerzitou Karlovou v Praze, Vlastivědným muzeem v Olomouci a Vědeckou knihovnou v Olomouci u příležitosti Mezinárodního roku mapy, vyhlášeného Mezinárodní kartografickou asociací ICA a Organizací spojených národů na období 2015 – 2016 .

Impuls pořídit pro vlastní sadu výstavních panelů a využít je k propagaci i osvětě vznikl na Katedře geomatiky, kde má výuka kartografie dlouholetou tradici v rámci studijního programu Geodézie a kartografie. Třetí sada panelů tak vznikla za podpory Fakulty stavební ČVUT v Praze a po ukončení výstavy na fakultě budou mapové panely putovat na střední školy, které o ni projevily zájem. Panely putovní výstavy je možné bezplatně zapůjčit, více na http://www.kouzlostarychmap.cz/panely.

Zástupce z řad středních škol, kteří mají o umístění výstavy zájem, rádi uvítáme a seznámíme s výstavou osobně v průběhu jejího konání na fakultě (tj. od 1. do 25. března) nebo v rámci vernisáže. Potvrzení o účasti na vernisáži dne 1. března od 14,00 hod. viz kontaktní osoba níže.

Více na http://www.kouzlostarychmap.cz/, http://www.fsv.cvut.cz/

Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze patří k významným technickým fakultám v České republice a má velmi dobré postavení i v mezinárodním měřítku. Jako jediná technická fakulta v ČR se umístila v první stovce v mezinárodním žebříčku hodnocení univerzit QS Rakings 2015. Na fakultě studuje více než 5 000 studentů a studijní programy jsou zaměřeny na obory stavebního inženýrství, architektury a geodézie a kartografie.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2014 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 3000 světových univerzit, ve skupině univerzit na 411. – 420. místě. V oblasti „Civil and Structural Engineering" bylo ČVUT hodnoceno na 51. – 100. místě, v oblasti  „Mechanical Engineering“ na 101. – 150. místě, v oblasti  „Computer Science and Information Systems" a „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě, a stejně tak i v oblastech „Mathematics“ a „Physics and Astronomy“. Více informací najdete na www.cvut.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Zpráva pro poslance o činnosti ve 4. čtvrtletí

9:28 Veřejný ochránce práv: Zpráva pro poslance o činnosti ve 4. čtvrtletí

Ombudsmanka informovala Poslaneckou sněmovnu o své činnosti ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017. Lidé se …