Výročí mnichovské dohody připomíná Senát mimořádnou výstavou

13.09.2018 13:30

Výstava „Mnichovská dohoda v kontextu evropských dějin 20. století“ připomíná na půdě Senátu 80. výročí podpisu mnichovské dohody, k němuž došlo mezi představiteli států Německa, Itálie, Francie a Velké Británie na konci září 1938. Expozice se koná pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové. V Mytologické chodbě Valdštejnského paláce je ke zhlédnutí od 13. září 2018 až do 13. ledna 2019.

Výročí mnichovské dohody připomíná Senát mimořádnou výstavou
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Mnichovská dohoda měla primárně umožnit odstoupení československých pohraničních oblastí Německu, avšak v důsledku znamenala mnohem víc: postupné rozbíjení první republiky a jejího demokratického systému. Mnichov se stal dalším úspěšným krokem nacistické agrese na cestě likvidace versailleského mírového systému, cestě, jež vedla k druhé světové válce.

Expozice přibližuje mimo jiné události, které září 1938 předcházely, ale i mezinárodní kontext sjednávání dohody. Popisuje také následnou nacistickou okupaci českých zemí nebo méně známý proces oduznání dohody za druhé světové války a po ní. Součástí výstavy je bohatá fotodokumentace, včetně dobových dokumentů či map.

Výstavu připravil Historický ústav Akademie věd ČR. Veřejnost může výstavu v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce navštívit v září o víkendech a státních svátcích od 10.00 do 18.00, v říjnu od 10.00 do 17.00 a od listopadu do ledna vždy první víkend v měsíci a o státních svátcích od 10.00 do 16.00. Vstup zdarma.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v pátek 21. 9. od 13:00. Na vernisáž výstavy naváže odborná diskuse. Podrobný program akce naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DIAMO: Měření potvrdilo, že sanace heřmanické haldy neohrožuje kvalitu ovzduší v okolí

12:39 DIAMO: Měření potvrdilo, že sanace heřmanické haldy neohrožuje kvalitu ovzduší v okolí

Státní podnik DIAMO nechal vypracovat mimořádné měření kvality ovzduší v pracovním prostředí na odva…