Výstavu s názvem Vznik a historie výsadkového vojska spolu s Univerzitou obrany pořádá Klub výsadkových veteránů Jana Kubiše Brno, jehož předseda Jaroslav Foršt během vernisáže krátce vystoupil a vyjádřil vztah k atraktivní vojenské profesi: „Jsme hrdi na to, že jsme mohli červené barety nosit jako aktivní vojáci a nyní tak můžeme činit jako veteráni.“
Tradice výsadkového vojska má kořeny v hrdinských činech parašutistů za 2. světové války, které dále rozvíjely následující generace výsadkářů a průzkumníků. Je to tradice, která patří k tomu nejzajímavějšímu, čím se česká armáda může v novodobé historii pochlubit. Výstava mapuje historii československých výsadkových jednotek i jednotek hloubkového a speciálního průzkumu, a proto zahrnuje tak rozdílné celky, jako byly pěší prapor 71 (výsadkový), 22. výsadková brigáda, 7. výsadkový pluk nebo armádní a divizní roty hloubkového průzkumu.
Další část výstavy je věnována českým výsadkovým jednotkám, které nyní působí v sestavě Armády České republiky – 43. výsadkový prapor v Chrudimi, prostějovský 102. průzkumný prapor generála Karla Palečka či 601. skupina speciálních sil generála Moravce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva